Pierwszy rok obrotowy spółki z o.o.
W dniu 14 grudnia 2018 r. podpisano umowę spółki z o.o. Jej rejestracja w KRS nastąpiła 21 stycznia 2019 r. Zgodnie z umową spółki jej pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2019 r. Którą z dat, tj. 14 grudnia 2018 r. czy 21 stycznia 2019 r., należy przyjąć jako początek roku obrotowego?
O dacie otwarcia ksiąg rachunkowych nie decyduje ani data podpisania umowy spółki z o.o., ani dzień jej rejestracji w KRS. Księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, tj. na dzień pierwszego zdarzenia, które wywołuje skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.
Rokiem obrotowym, za który sporządza się sprawozdanie finansowe, zasadniczo jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Przy czym gdy jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres może połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. Tak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości. Spółka skorzystała z tego uproszczenia i odpowiedni zapis w tej sprawie zawarto w jej umowie.
Podmiot ten w czasie od zawarcia umowy spółki z o.o. do czasu jej zarejestrowania w KRS pozostaje spółką z o.o. w organizacji. Księgi rachunkowe należało otworzyć na dzień rozpoczęcia działalności, za który uznaje się dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Istotne jest określenie dnia pierwszej operacji gospodarczej mającej wpływ na stan aktywów i pasywów lub przychodów i kosztów. Otwarcie ksiąg powinno nastąpić w ciągu 15 dni od tych zdarzeń. Określa tak art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości.
Nie ma nakazu zamykania ksiąg rachunkowych spółki z o.o. w organizacji z chwilą jej zarejestrowania w KRS i otwierania ksiąg rachunkowych "właściwej" spółki z o.o. Dlatego prowadzenie ksiąg rachunkowych zarejestrowanej spółki powinno być kontynuacją ksiąg rachunkowych prowadzonych przez spółkę z o.o. w organizacji.
Przykład
W dniu 14 grudnia 2018 r. podpisano umowę spółki z o.o., z której wynikało, że jej pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2019 r. W dniu 19 grudnia 2018 r. wspólnicy wpłacili na rachunek bieżący spółki środki pieniężne na poczet kapitału. Było to pierwsze zdarzenie o charakterze gospodarczym mające wpływ na stan aktywów i pasywów. W tym samym dniu otwarto księgi rachunkowe i wpłaty wspólników zaewidencjonowano w nich jako pierwszą operację. Na ostatni dzień roku obrotowego spółka z o.o. sporządzi sprawozdanie finansowe za okres od 19 grudnia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|