Ewidencja księgowa wniesienia wkładów przez wspólników spółki z o.o.
Zakładamy czteroosobową spółkę z o.o. Każdy ze wspólników obejmie udziały po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Trzej wspólnicy wkłady pieniężne wniosą gotówką, a jeden - wkład niepieniężny. Kiedy trzeba otworzyć księgi rachunkowe spółki z o.o., jeśli rejestracja w KRS nastąpi po wniesieniu wkładów przez wspólników? Jak ująć w księgach wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie udziałów?
Dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym jest dniem rozpoczęcia działalności, na który otwiera się księgi rachunkowe. Tak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości.
W przypadku rozpoczynającej działalność spółki z o.o., która jest spółką z o.o. w organizacji, niezbędne jest ustalenie dnia pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Jest to dzień dokonania pierwszej operacji gospodarczej wpływającej na stan aktywów i pasywów lub przychodów i kosztów w jednostce. Najczęściej pierwszą operacją gospodarczą w nowo powstałej spółce z o.o. jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego. Dotyczy to zarówno wkładów w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Dlatego z reguły na ten dzień otwiera się księgi rachunkowe spółki z o.o. w organizacji.
Kapitał zakładowy w spółce z o.o. jest wykazywany w wysokości określonej w umowie spółki i wpisanej w rejestrze sądowym (art. 36 ust. 2 ustawy o rachunkowości). W związku z tym kapitał ten w wysokości zadeklarowanej w umowie spółki wprowadza się do ksiąg rachunkowych dopiero pod datą wpisu do rejestru sądowego i ujmuje się go na koncie 80 "Kapitał zakładowy". Do tego dnia konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników) pozostaje nierozliczone i stanowi zobowiązanie wobec wspólników. W księgach nominalną wartość udziałów tworzących zarejestrowany kapitał zakładowy ewidencjonuje się pod datą wpisu spółki z o.o. do rejestru. Jeśli wystąpi nadwyżka ceny nabycia udziałów ponad ich wartością nominalną, to odnosi się ją na konto 81-1 "Kapitał zapasowy".
Trzeba mieć na uwadze, że gdy spółka zakładana jest w trybie S24, to kolejność omówionych operacji i księgowań z nimi związanych może być odwrotna, tzn. najpierw może nastąpić zapis dotyczący utworzenia kapitału zakładowego, a dopiero później wniesienia wkładów. Wówczas pokrycie kapitału zakładowego może nastąpić w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|