Rozpoczęcie działalności spółki z o.o. a zapisy w księgach
Spółka z o.o. rozpoczęła działalność od 1 sierpnia 2019 r. Jakich zapisów należy dokonać w księgach rachunkowych na dzień rozpoczęcia działalności? Co powinien zawierać bilans otwarcia?
W spółce z o.o. rozpoczynającej działalność na moment otwarcia ksiąg rachunkowych nie wystąpi bilans otwarcia.
Bilans początkowy (czyli bilans otwarcia) to element łączący dwa okresy sprawozdawcze. Odpowiada on bilansowi zamknięcia (bilansowi końcowemu) zakończonego okresu. Jeśli jednostka rozpoczyna działalność, to okres poprzedni nie występuje, więc nie występuje również bilans otwarcia.
Księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Otwarcie ksiąg powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia takiego zdarzenia. Najczęściej księgi rachunkowe spółki z o.o. w organizacji otwiera się na skutek wniesienia deklarowanych wkładów (pieniężnych i niepieniężnych), zakupu materiałów i sprzętu biurowego czy pokrycia innych bieżących kosztów związanych z funkcjonowaniem spółki. Wniesienie wkładów przez wspólników może zostać zaewidencjonowane w następujący sposób:
a) wkłady pieniężne
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub 10 "Kasa",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników),
b) wkłady niepieniężne (aporty)
- Wn różne konta (w zależności od wnoszonych składników np. 01 "Środki trwałe",
02 "Wartości niematerialne i prawne", 31 "Materiały", 33 "Towary"),
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników).
W księgach rachunkowych koszty rejestracji spółki z o.o., takie jak opłata za wpis do KRS oraz opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, ewidencjonuje się na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub na koncie zespołu 5.
Natomiast wydatki związane z założeniem spółki z o.o., np. koszty obsługi prawnej, opłata notarialna czy podatek od czynności cywilnoprawnych nie podlegają ujęciu w księgach tej spółki. Wydatki te generalnie stanowią koszty własne udziałowców. Przy czym gdy w umowie spółki zapisano, że spółka ponosi te koszty, to będą one podlegały ewidencji w księgach spółki z o.o. na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub na odpowiednim koncie zespołu 5.
Pod datą wpisu spółki z o.o. do KRS w księgach rachunkowych ujmuje się wartość udziałów tworzących zarejestrowany kapitał zakładowy tej spółki. Ewidencja księgowa tego zdarzenia może przebiegać następującym zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozrachunki ze wspólnikami),
- Ma konto 80 "Kapitał (fundusz) podstawowy".
Warto dodać, że zarówno przepisy K.s.h., jak i ustawy o rachunkowości nie nakazują zamykania ksiąg rachunkowych spółki z o.o. w organizacji z chwilą jej zarejestrowania w KRS i otwierania ksiąg rachunkowych spółki z o.o. Prowadzenie ksiąg spółki z o.o. w organizacji powinno być kontynuowane przez spółkę z o.o.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|