Nakłady poniesione na dostosowanie budynku do potrzeb prowadzonej działalności
Ulepszamy budynek, którego jesteśmy właścicielem. Prowadzone prace mają na celu zaadaptowanie do używania na cele własnej działalności piwnic, wcześniej nieremontowanych i nieużywanych. Jak zaksięgować fakturę za wywóz gruzu powstałego w wyniku prac adaptacyjnych? Czy wartość tych prac zwiększy wartość początkową budynku?
Wydatek poniesiony na wywóz gruzu, związany z adaptacją piwnic, można ująć na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Na koncie tym ujmuje się bowiem wszelkie koszty związane z ulepszeniem środka trwałego, aż do czasu jego zakończenia. |
W okresie użytkowania środka trwałego jednostka może mieć do czynienia z nakładami ponoszonymi na środki trwałe skutkującymi zwiększeniem jego wartości początkowej lub warunkującymi jego używanie, które odnosi się w ciężar kosztów bieżącego okresu sprawozdawczego, jako koszty remontów, konserwacji i przeglądów.
Wszelkie koszty związane z ulepszeniem własnego środka trwałego podlegającego ewidencji bilansowej poniesione do czasu zakończenia tego ulepszenia ujmuje się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Stosownie bowiem do art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości, przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Z kolei z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości wynika, że cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania. Podobnie kwestię tę reguluje KSR nr 11. Według pkt 7.3 tego standardu, nakłady poniesione na środek trwały uznaje się za ulepszenie zwiększające jego wartość początkową, jeżeli spełnione są jednocześnie poniższe warunki:
1) przeprowadzane prace mają charakter przebudowy, rozbudowy, modernizacji, rekonstrukcji obiektu środka trwałego,
2) w wyniku tych prac oczekuje się wzrostu wartości użytkowej ulepszonego środka trwałego w stosunku do posiadanej uprzednio wartości użytkowej.
Z powyższych wyjaśnień wynika, iż nakłady na ulepszenie zwiększają wartość początkową środka trwałego w momencie zakończenia całości prac wchodzących w zakres tego ulepszenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|