Obowiązek wyceny waluty na dzień bilansowy
Spełniamy warunki do uznania nas za jednostkę mikro. Czy wobec tego mamy prawo odstąpić od wyceny bilansowej środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym?
NIE. Każda jednostka posiadająca na dzień bilansowy składniki aktywów i pasywów w walucie obcej powinna przeprowadzić ich wycenę według stanu na ten dzień.
Obowiązek dokonania na dzień bilansowy wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych wynika z art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wycena ta przeprowadzana jest generalnie po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP. W ustawie o rachunkowości nie zostały wskazane żadne wyjątki od tej zasady. Bez względu zatem na wielkość danego podmiotu, jeśli posiada on na dzień bilansowy składniki aktywów i pasywów wyrażone w walutach obcych, powinien odpowiednio je wycenić.
Wycena ta dotyczy wyrażonych w walutach obcych m.in. środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym. Wiąże się ona najczęściej z powstaniem różnic kursowych, które mogą być dodatnie, zaliczane do przychodów finansowych, lub ujemne - odnoszone do kosztów finansowych. W przypadku wyceny bilansowej środków pieniężnych na rachunku walutowym różnice kursowe mogą być księgowane następująco:
a) dodatnie różnice kursowe
- Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
b) ujemne różnice kursowe
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 13-1 "Rachunek walutowy".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|