Ewidencja księgowa przekazania waluty z kasy na rachunek bankowy
W dniu 4 czerwca 2019 r. przekazaliśmy gotówkę z kasy walutowej do banku na nasz rachunek walutowy prowadzony w euro. Według jakiego kursu powinniśmy wycenić tę operację oraz jak ją zaksięgować?
Operacja przekazania waluty pomiędzy kasą walutową a rachunkiem walutowym powinna zostać przez Czytelników przeliczona na złote po kursie historycznym. Jest to kurs, według którego waluta została wyceniona z chwilą jej otrzymania do kasy.
Dokonując przesunięcia waluty obcej z kasy walutowej do banku na rachunek walutowy (a także z rachunku walutowego do kasy walutowej i pomiędzy rachunkami walutowymi czy kasami walutowymi, również prowadzonymi w różnej walucie) nie mamy do czynienia z wypływem środków pieniężnych z jednostki. Są one w dalszym ciągu jej własnością - zostały wyłącznie przemieszczone pomiędzy firmową kasą a bankiem. Zmieniło się jedynie miejsce ich przechowywania, natomiast ich wartość nie uległa zmianie. Z tego względu operacja ta powinna zostać przeliczona na złote według kursu historycznego (kursów historycznych), czyli kursu (kursów), po jakim (jakich) przyjęto środki pieniężne do kasy walutowej.
Aby ustalić kolejność wyceny rozchodu waluty, można stosować jedną z metod określonych w art. 34 ust. 4 pkt 1-3 ustawy o rachunkowości. Do metod tych należą FIFO ("pierwsze weszło - pierwsze wyszło"), LIFO ("ostatnie weszło - pierwsze wyszło") oraz kursy średnioważone.
Ważne jest, że wyceniając rozchód waluty z kasy do banku po kursach historycznych, nie występują różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Na rachunek walutowy wpływa bowiem taka sama ilość waluty i o takiej samej wartości wyrażonej w złotych, jaka została wypłacona z kasy walutowej.
W księgach rachunkowych operacja przemieszczenia waluty z kasy do banku może być ujmowana w korespondencji z kontem 13-9 "Środki pieniężne w drodze". W zasadach (polityce) rachunkowości można również przyjąć, że tego typu operacje są ewidencjonowane z pominięciem tego konta.
Przykład
Założenia
a) 800 euro × 4,2945 zł/euro = 3.435,60 zł, b) 1.200 euro × 4,2758 zł/euro = 5.130,96 zł.
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|