Ujęcie w księgach zapłaty raty kredytu walutowego z odsetkami
Uzyskaliśmy w banku kredyt w walucie obcej na finansowanie zakupu środka trwałego. W jaki sposób należy wyceniać i ewidencjonować operacje otrzymania oraz spłaty tego kredytu z odsetkami?
Jeśli jednostka uzyskała w banku kredyt walutowy, czyli wyrażony w walucie obcej, niezbędna jest odpowiednia wycena tego kredytu na zasadach określonych w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem wpływ waluty obcej z tytułu zaciągniętego kredytu na rachunek walutowy jednostki przelicza się na złote polskie według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu. Operacje tę można wprowadzić do ksiąg zapisem:
- Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyt walutowy).
Operację spłaty kredytu z rachunku walutowego - w tym kwotę odsetek - wycenia się natomiast po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty. Analogiczny kurs ma zastosowanie do pobranej z rachunku walutowego prowizji od kredytu, którą przelicza się na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego jej pobranie. Jeżeli mamy do czynienia z kredytem obrotowym zaciągniętym na finansowanie bieżącej działalności jednostki, to prowizja i odsetki obciążają konto 75-1 "Koszty finansowe". W przypadku kredytu inwestycyjnego, tj. takiego, z którego finansowany jest m.in. zakup lub wytworzenie środka trwałego, odsetki i prowizję do czasu oddania tego składnika majątku do używania księguje się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Po oddaniu środka trwałego do używania koszty obsługi tego kredytu obciążają konto 75-1.
Trzeba pamiętać, że na koncie 08 ewidencjonuje się również różnice kursowe od kredytu inwestycyjnego w walucie obcej oraz od własnych środków pieniężnych powstałe w wyniku spłaty tego kredytu walutą zgromadzoną na koncie walutowym - za okres realizowania budowy środka trwałego (przykład). Po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych ujemne różnice kursowe są odnoszone na konto 75-1, a dodatnie różnice kursowe na konto 75-0 "Przychody finansowe".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|