Wycena należności otrzymanej na rachunek w euro
W kwietniu 2019 r. sprzedaliśmy nasze towary handlowe do Niemiec w ramach WDT. W tym celu otworzyliśmy w banku rachunek walutowy. Fakturę dokumentującą sprzedaż wystawiliśmy w euro. W maju br. zapłata w euro wpłynęła na nasz rachunek walutowy. W jaki sposób powinniśmy dokonać wyceny tych operacji oraz jak rozliczyć i zaksięgować powstałe różnice kursowe?
Zasady dotyczące wyceny transakcji wyrażonych w walutach obcych zostały określone w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W zależności od charakteru operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych w księgach rachunkowych ujmuje się je i wycenia na dzień ich przeprowadzenia w następujący sposób:
1) w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań wyceny dokonuje się po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji,
2) w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego, a także w przypadku pozostałych operacji wycena następuje po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień.
Przychód wyrażony w walucie obcej Czytelnicy powinni zatem przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień jego powstania, tj. dokonania sprzedaży. Z kolei wpływ zagranicznej należności na rachunek walutowy należy wycenić po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jej otrzymania. Z racji tego, że do wyceny należności na dzień jej powstania oraz na dzień jej wpływu na rachunek walutowy są najczęściej przyjmowane różne kursy walut, powstać mogą różnice kursowe. W księgach odnosi się je na konto 75-0 "Przychody finansowe" (różnice kursowe dodatnie) lub 75-1 "Koszty finansowe" (różnice kursowe ujemne).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|