Kursy stosowane do wyceny operacji na rachunku walutowym
Jednostka może przechowywać walutę obcą na rachunku walutowym czy w kasie walutowej i wykorzystywać ją do dokonywania płatności walutowych. W przypadku założenia rachunku walutowego w księgach rachunkowych wyodrębnia się konto do ewidencji księgowej przychodów, rozchodów i stanów środków pieniężnych w walutach obcych na tym rachunku. Stosuje się do tego zazwyczaj konto 13-1 "Rachunek walutowy". W razie posiadania kilku rachunków walutowych dla każdego powinno być wyodrębnione w ewidencji księgowej osobne konto.
Na rachunku walutowym mają miejsce wpływy i wypływy waluty obcej, innej niż polska. Jednak, jak stanowi art. 9 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i walucie polskiej. Dlatego każdy przychód i rozchód waluty wymaga odpowiedniego przeliczenia w celu prawidłowego ujęcia go w księgach rachunkowych. Sposób i wynik przeliczenia zamieszcza się bezpośrednio na dowodzie księgowym, chyba że system przetwarzania danych zapewnia automatyczne przeliczenie walut obcych na walutę polską, a wykonanie tego przeliczenia potwierdza odpowiedni wydruk (art. 21 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Zasady, jakimi należy kierować się przy wycenie operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych dla celów ujęcia ich w księgach rachunkowych, zostały uregulowane w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Na mocy tego przepisu, operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych podlegają w ciągu roku przeliczeniu na złote na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
a) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
b) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu z punktu a), a także w przypadku pozostałych operacji.
Zatem w zależności od charakteru operacji gospodarczej przeprowadzanej na rachunku walutowym do jej wyceny zastosować należy odpowiedni kurs waluty. Generalna zasada brzmi: jeśli podczas danej operacji dochodzi do wymiany waluty na inną, zastosowanie ma kurs faktyczny, jeżeli nie - kurs średni NBP. Przy czym istotne jest, że każda operacja przeprowadzona na rachunku walutowym i figurująca na wyciągu bankowym podlega odrębnemu przeliczeniu na złote.
Gdy aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których NBP nie ogłasza kursu, to stosuje się art. 30 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że kurs takich walut określa się w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ogłaszany przez NBP.
Podmioty, które dla celów podatku dochodowego ustalają różnice kursowe w oparciu o ustawę o rachunkowości, mogą zapisać w zasadach (polityce) rachunkowości, że do wyceny rozchodu waluty z rachunku walutowego w związku z regulowaniem np. zobowiązań przyjmują kurs historyczny (patrz ramka).
Stosowanie kursu historycznego do wyceny rozchodu waluty
Jednostka, która dla celów podatku dochodowego ustala i rozlicza różnice kursowe zgodnie z art. 14b ust. 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.) i art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2019 r. poz. 865), czyli na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (tzw. metodą bilansową), może przyjąć w zasadach (polityce) rachunkowości, że do wyceny rozchodu waluty z rachunku walutowego stosuje metodę FIFO, LIFO lub kursów średnioważonych. W takiej sytuacji przeliczenie na złote następuje po kursie historycznym i nie powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych. Istotne jest, że wycena rozchodu waluty z rachunku walutowego według kursu historycznego nie jest prawidłowa w podmiotach, które rozliczają różnice kursowe na podstawie ustaw o podatku dochodowym, tj. w oparciu o art. 24c ustawy o pdof i art. 15a ustawy o pdop. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|