Ewidencja kary umownej wyrażonej w walucie obcej
Za nieterminowe wywiązanie się z realizacji umowy kontrahent zagraniczny naliczył mi karę umowną w euro. Wystawił z tego tytułu w dniu 8 maja 2019 r. notę obciążeniową na kwotę 750 euro. Czy wartość tej kary powinienem zaliczyć do pozostałych kosztów rodzajowych czy pozostałych kosztów operacyjnych? Jaki kurs waluty trzeba przyjąć do wyceny tej kary oraz jej zapłaty z rachunku walutowego prowadzonego w euro?
Czytelnik wartość kary umownej powinien zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, a wycenić ją po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty.
Przychody i koszty związane z karami i odszkodowaniami kwalifikuje się odpowiednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub pozostałych kosztów operacyjnych. Są to bowiem przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. Wobec tego w ewidencji księgowej ujmuje się je na kontach 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" lub 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Wartość tej kary na podstawie otrzymanej noty obciążeniowej Czytelnik może zaewidencjonować w księgach zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Gdy kara umowna jest wyrażona w walucie obcej, to należy ją przeliczyć na złote, w oparciu o art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty obciążeniowej. W omawianej sytuacji nota została wystawiona w dniu 8 maja 2019 r. Z tego względu należy ją wycenić według średniego kursu NBP z dnia 7 maja br.
Z kolei operacja zapłaty kary umownej walutą zgromadzoną na rachunku walutowym powinna zostać przeliczona na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jej uregulowania. Na operacji tej mogą powstać różnice kursowe od zobowiązania z tytułu kary umownej oraz od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym. Generalnie odnosi się je do przychodów finansowych bądź kosztów finansowych.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|