Opłaty za media w lokalu użyczonym podatnikowi na potrzeby firmy
Córka (osoba nieprowadząca działalności gospodarczej) użycza mi lokal na biuro. Umowa użyczenia zobowiązuje mnie do pokrywania kosztów mediów, z tym że faktury za media są wystawiane na córkę. Czy na potrzeby ujęcia tych wydatków w podatkowej księdze mogę wystawiać dowody wewnętrzne?
W sytuacji o której mowa w pytaniu podatnik nie może dokumentować kosztów mediów, wystawiając dowód wewnętrzny.
Gdy podatnik wykorzystuje lokal użyczony mu przez córkę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a jednocześnie na podstawie zawartej umowy użyczenia jest on zobowiązany do ponoszenia wydatków za media w tym lokalu, to wydatki te pozostają w związku przyczynowym z przychodami i mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik powinien zatem wpisywać te wydatki do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 13 "pozostałe wydatki", na podstawie właściwych dowodów księgowych.
Podstawą ujęcia kosztów w podatkowej księdze, co do zasady, są faktury. W analizowanym przypadku podatnik nie ma jednak podpisanej umowy z dostawcami mediów, a jego córka jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej nie jest upoważniona do wystawiania faktur. Uważamy, że w tej sytuacji koszty mediów podatnik może ujmować w podatkowej księdze na podstawie noty obciążeniowej lub innego dowodu księgowego zawierającego dane określone w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, wystawianych przez córkę.
Odnosząc się natomiast do kwestii dokumentowania tych wydatków dowodem wewnętrznym, sporządzanym we własnym zakresie przez podatnika, należy zauważyć, że tego rodzaju dowód może być wystawiany tylko w przypadkach określonych w § 14 ust. 2 rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że dowód wewnętrzny może być sporządzany na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących m.in. wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą. Przy czym podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.
Naszym zdaniem, z przepisu tego można wywieść, że dotyczy on przypadków, gdy podatnik wykorzystuje na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej część swojej nieruchomości, dlatego sporządzenie dowodu wewnętrznego jest uzasadnione, gdyż tylko część opłat wynikających z posiadanych dowodów stanowi koszt uzyskania przychodu i podlega ujęciu w księdze. Sytuacja opisana przez podatnika w pytaniu nie jest objęta zakresem tego przepisu, stąd wniosek, że podatnik nie powinien sporządzać dowodu wewnętrznego na podstawie wystawionych na jego córkę dokumentów potwierdzających koszty mediów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|