Paragony za opłaty za przejazd autostradami oraz opłaty parkingowe
Przedsiębiorca odbywa podróże w sprawach służbowych. W związku z tym ponosi m.in. wydatki na opłaty za przejazd autostradami oraz opłaty parkingowe, udokumentowane paragonami. Czy paragony te mogą być ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie kosztów uzyskania przychodów?
Paragony za przejazd autostradą po ich uzupełnieniu o dane nabywcy usługi mogą być podstawą ujęcia poniesionego kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Z kolei wydatki związane z parkowaniem samochodu, w sytuacji gdy nie są one poparte dokumentami spełniającymi wymogi dowodu księgowego, powinny być udokumentowane dowodem wewnętrznym. Dowód ten będzie stanowił podstawę zaksięgowania wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Paragon za przejazd autostradą może stanowić podstawę dokonania zapisu w podatkowej księdze, jeżeli zawiera dane wskazane w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, czyli:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji, której dowód dotyczy,
- datę wystawienia dowodu,
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.
Paragon za przejazd autostradami nie zawiera danych identyfikujących firmę, która dokonała opłaty. Jednak powszechnie akceptowany jest pogląd, że jeżeli podatnik uzupełni paragon, wpisując na jego odwrocie: swoje imię i nazwisko, nazwę firmy wraz z adresem oraz nazwę zakupionej usługi, to taki dokument może być podstawą ujęcia wydatku w podatkowej księdze.
Z kolei w przypadku paragonów za płatne parkowanie zastosowanie znajdzie m.in. § 14 ust. 1 rozporządzenia, z którego wynika, że na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).
Katalog kosztów, które mogą być udokumentowane dowodem wewnętrznym, jest zamknięty. W katalogu tym mieszczą się jednak wydatki związane z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia. Podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu. Wynika tak z § 14 ust. 2 pkt 9 rozporządzenia.
Zatem na okoliczność poniesienia wydatku z tytułu parkowania samochodu w strefie płatnego parkowania powinien być sporządzony dowód wewnętrzny. Dokument ten będzie stanowił podstawę zaksięgowania wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|