Nota obciążeniowa
Czy nota obciążeniowa może stanowić podstawę wpisania kosztu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
Zapisy w księdze mogą być dokonywane na podstawie noty obciążeniowej, o ile dokument ten spełnia wymogi określone w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi.
Przepisy rozporządzenia zawierają katalog dowodów księgowych, które mogą dokumentować zapisy w księdze. Za dowody takie uważa się m.in.:
- noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi (§ 13 pkt 2 rozporządzenia),
- dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia (§ 13 pkt 5 rozporządzenia).
Zatem możliwość dokonania zapisów w księdze na podstawie noty księgowej istnieje w przypadku korekty błędów (o ile nie ma zastosowania faktura korygująca lub inne dowody). Przykładowo, notę księgową można wystawić, w sytuacji gdy podatnik popełnił błąd na rachunku przekazanym kontrahentowi. Wówczas stanowi ona podstawę zapisu w podatkowej księdze.
Istnieje możliwość udokumentowania notą (np. obciążeniową) innych operacji, jeśli z odrębnych przepisów nie wynika, że powinny być udokumentowane w określony sposób (np. fakturami). W takim przypadku nota powinna spełniać warunki określone w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia. Dokument taki wystawia się m.in. na okoliczność obciążenia kontrahenta różnego rodzaju karami. Przy czym stanowi on podstawę zapisu w podatkowej księdze pod warunkiem, że będzie dokumentował wydatek stanowiący koszt podatkowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|