Odsetki dopisywane do firmowego rachunku bankowego
Spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W związku z depozytem środków pieniężnych na rachunku firmowym uzyskuje przychody z tytułu odsetek, które bank nalicza i dopisuje do rachunku spółki na koniec każdego miesiąca. Kwota tego przychodu jest nieznaczna (kilka groszy w miesiącu). Czy w tej sytuacji spółka może zaewidencjonować przychód z odsetek w łącznej kwocie na koniec roku podatkowego?
Nie, niezależnie od wysokości odsetek, przychód z tego tytułu powinien być wpisywany do księgi co miesiąc, pod datą otrzymania zapłaty (tj. dopisania odsetek do rachunku spółki).
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 5 updof, odsetki od środków pieniężnych na rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego, lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, w tym także odsetki od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach, stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 14 ust. 1i updof, za moment powstania tego przychodu należy przyjąć dzień otrzymania zapłaty. W opisanym przypadku będzie to dzień dopisania kwoty należnych odsetek do rachunku bankowego spółki jawnej.
Skoro odsetki od depozytu są przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej, to w celu ich opodatkowania, muszą być wykazane w podatkowej księdze łącznie z innymi przychodami. Z rozporządzenia wynika, że w pewnych sytuacjach przychody mogą być wpisywane do księgi na podstawie zbiorczych dowodów (zestawień) obejmujących dzienne lub miesięczne sumy przychodów. Przepisy rozporządzenia wskazują, że taki sposób ujmowania przychodów dotyczy przychodów ze sprzedaży towarów i usług. Stosownie np. do § 19 rozporządzenia, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących. Generalnie zapisów dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur.
Natomiast w odniesieniu do przychodów innego rodzaju, w § 25 rozporządzenia, prawodawca wprowadził wymóg dokonywania zapisu w księdze na podstawie dowodów potwierdzających te przychody.
Należy zatem stwierdzić, że w sytuacji gdy bank co miesiąc dopisuje do rachunku firmowego spółki jawnej odsetki naliczane od depozytu, to przychód z tego tytułu, niezależnie od jego wysokości, powinien być ujmowany w księdze na dzień otrzymania zapłaty, na podstawie dowodu potwierdzającego jego uzyskanie. W świetle omawianych przepisów rozporządzenia ewidencjonowanie tego rodzaju przychodu zbiorczo na koniec roku nie jest prawidłowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|