Ewidencja faktury korygującej dokumentującej przyznany rabat
W marcu 2019 r. kupiłem towary handlowe, które zaewidencjonowałem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W maju 2019 r. otrzymałem od sprzedawcy tych towarów fakturę korygującą dokumentującą przyznany rabat. Faktura korygująca została wystawiona w kwietniu 2019 r. Koszty którego miesiąca należy skorygować?
Należy skorygować koszty w maju 2019 r.
Jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. W sytuacji gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca (lub inny dokument potwierdzający przyczyny korekty), podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów podatkowych jest niższa niż kwota zmniejszenia, to podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów. Wynika to z art. 22 ust. 7c i 7d updof.
W przypadku otrzymania rabatu nie mamy do czynienia z błędem ani inną oczywistą omyłką. Zatem korekty kosztów należy dokonać w dacie otrzymania faktury korygującej. Podatnik powinien więc zmniejszyć koszty uzyskania przychodów w maju 2019 r. Gdyby w maju br. nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub koszty te byłyby niższe niż wartość rabatu, wówczas w maju br. przychody podatkowe zwiększyć o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|