Sprzedaż firmowych składników majątku po zakończeniu działalności
W 2018 r. zakończyłem prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Obecnie zamierzam sprzedać składniki majątku pozostałe po tej działalności. Wiem, że transakcję będę musiał rozliczyć na zasadach określonych dla przychodów z działalności gospodarczej. Czy jednak uzyskanie przychodu wymaga również zaewidencjonowania go w podatkowej księdze?
Jeżeli na moment zbycia składników majątku podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, nie dotyczy go obowiązek prowadzenia podatkowej księgi, a tym samym zaewidencjonowania wspomnianego zdarzenia gospodarczego.
Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą, na mocy art. 24 ust. 3a updof są zobligowane do sporządzenia wykazu składników majątku pozostających w firmie na dzień jej likwidacji. Późniejsze odpłatne zbycie tych składników może oznaczać powstanie przychodu w ramach źródła, jakim jest działalność gospodarcza, pomimo że podatnik faktycznie takiej działalności nie prowadzi. Przy ocenie zdarzenia istotny jest czas, jaki upłynął między likwidacją działalności a dniem odpłatnego zbycia składników majątku, na co wskazują regulacje zawarte w art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 updof. Z przepisów tych wynika, że odpłatne zbycie składników majątku, które pozostały podatnikowi po likwidacji m.in. działalności gospodarczej, powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej, gdy ich odpłatne zbycie ma miejsce przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność ta została zlikwidowana. Z kolei kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży tych składników majątku są wydatki na ich nabycie, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie. Różnica między przychodem a kosztem jego uzyskania stanowi dochód. Tak wynika z art. 24 ust. 3b updof. Zasadniczo taki dochód trzeba opodatkować na zasadach właściwych dla zlikwidowanej działalności gospodarczej (chyba że podatnik prowadzi nową działalność i rozlicza się z niej na innych zasadach).
W opisanym przypadku zbycie składników majątku pozostałych podatnikowi po działalności gospodarczej zlikwidowanej w 2018 r. oznaczać więc będzie konieczność opodatkowania dochodu podatkiem liniowym i ewentualnego uiszczenia zaliczki na podatek. Mając natomiast na uwadze, że podatnik nie prowadzi nowej działalności gospodarczej, nie ma on obowiązku ewidencjonowania tego zbycia w podatkowej księdze, bowiem w myśl art. 24a ust. 3 pkt 4 lit. a updof, osób, które dokonują odpłatnego zbycia składników majątku po likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, nie dotyczy obowiązek prowadzenia księgi.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|