Wykazanie umorzonego podatku od nieruchomości
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako koszt podatkowy ująłem podatek od nieruchomości, który następnie został umorzony. Czy w związku z tym muszę dokonać korekty zmniejszającej koszty, czy może powinienem ustalić przychód?
Wartość umorzonego podatku, który uprzednio zaliczono do kosztów podatkowych, należy doliczyć do przychodów i ująć w podatkowej księdze w kolumnie 8 "pozostałe przychody".
Podatek od nieruchomości zalicza się do kosztów podatkowych, jeżeli nieruchomość, w związku z którą został naliczony, jest wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej podatnika. Wykazuje się go w podatkowej księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki". U osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą indywidualnie podatek od nieruchomości za dany rok stanowi w całości koszt podatkowy w dacie wydania decyzji wymiarowej, nawet jeśli będzie płacony w ratach.
Umorzenie podatku od nieruchomości nie oznacza, że był on wymierzony niezasadnie. Dlatego w takim przypadku nie ma podstaw do korygowania kosztów uzyskania przychodów i wyłączenia z nich wartości umorzonego podatku. Do rozważenia pozostaje kwestia, czy wartość umorzonego podatku stanowi przychód podatkowy.
Rozważając ten aspekt sprawy, trzeba mieć na uwadze regulacje zawarte w art. 14 ust. 3 pkt 3 updof. Z przepisu tego wynika, że wartość zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego nie jest przychodem z działalności gospodarczej, pod warunkiem że zobowiązania te nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym razie zwrócone, umorzone lub zaniechane podatki i opłaty stanowiące dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego należy uznać za przychód.
Skoro zatem w stanie faktycznym podanym w pytaniu podatnik zaliczył podatek od nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą do kosztów uzyskania przychodów, to w konsekwencji jego umorzenia, musi ustalić przychód. Na podstawie decyzji umorzeniowej wartość tego przychodu trzeba wpisać do podatkowej księgi. Zapis powinien być dokonany w kolumnie 8 "pozostałe przychody", pod datą decyzji o umorzeniu podatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|