Obciążanie nabywców kosztami wysyłki sprzedanych towarów
Podatnik sprzedaje towary przez internet. Dostawy towarów do klientów realizują firmy kurierskie. Koszty kuriera podatnik pobiera od klientów, przy czym rozlicza je odrębnie od kosztów sprzedaży towarów. Czy postępuje prawidłowo, uznając kwoty pobrane na pokrycie tych kosztów za swój przychód i wpisując je w kolumnie 8 podatkowej księgi?
Ustalenie przychodu i sposób jego wykazania w podatkowej księdze zależy od modelu rozliczania usługi dostawy towarów.
Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na odległość, stają przed koniecznością dostarczenia towaru do odbiorcy. Gdy dostawa sprzedanych towarów odbywa się przy udziale wyspecjalizowanych firm, konieczne jest ustalenie warunków dokonania tej dostawy i rozliczenia odpłatności za tę usługę. Niestety, w analizowanej sprawie nie mamy informacji w tym zakresie, zatem w dalszych wyjaśnieniach odniesiemy się do dwóch typowych modeli rozliczania usługi dostawy towarów.
Jeden z tych modeli polega na tym, że sprzedający towary na odległość zawiera umowy na dostawy towarów z firmami świadczącymi tego rodzaju usługi (np. firmami kurierskimi czy transportowymi) oraz ponosi koszty tych usług. Zapłata na rzecz firm dostawczych jest u niego kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof. W takim przypadku, gdy sprzedawca towarów obciąża klientów (nabywców) kosztami dostawy, to kwoty należne z tego tytułu stanowią u niego przychód z działalności gospodarczej.
Jeżeli koszty dostawy towarów do klienta są wkalkulowane w cenę sprzedaży, to należność z tego tytułu należy wykazać w podatkowej księdze w kolumnie 7 "wartość sprzedanych towarów i usług". Gdy jednak koszty dostawy stanowią odrębny element rozliczenia z klientem, obok ceny sprzedaży towaru, wówczas należne kwoty należy wpisać w podatkowej księdze w kolumnie 8 "pozostałe przychody".
W praktyce można jednak spotkać model, gdy klienci udzielają sprzedawcy pełnomocnictwa do zawarcia w ich imieniu umowy na dostawę towaru z firmami świadczącymi takie usługi. Wówczas rola sprzedawcy sprowadza się do pobrania należności za usługę dostawy i przekazania jej na rzecz firmy realizującej taką usługę. W takim przypadku przyjmuje się, że kwoty pobrane przez sprzedawcę na pokrycie kosztów dostawy, w wysokości odpowiadającej kosztom tej usługi, nie są u niego przychodem podatkowym (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 stycznia 2015 r., nr IBPBI/1/415-1289/14/WRz). W konsekwencji pobranych kosztów dostawy sprzedawca nie wykazuje w podatkowej księdze.
Reasumując, fakt pobierania od klientów kosztów dostawy nie zawsze prowadzi do powstania przychodu z działalności gospodarczej u sprzedającego towary. Podatkowej oceny takiego zdarzenia należy dokonywać uwzględniając warunki rozliczania usługi dostawy towarów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|