Wykazywanie przychodu z "zerowego" raportu dobowego z kasy rejestrującej
Czy podatnik, który prowadzi podatkową księgę, na bieżąco musi drukować raport dobowy i wpisywać zerową wartość przychodu, gdy w dniu, którego raport dotyczy, nie było sprzedaży?
Nie, za dzień gdy nie wystąpiła sprzedaż, podatnik nie musi drukować "zerowego" raportu dobowego ani dokonywać w księdze zapisu wskazującego na brak przychodu.
Podatnik, który w ramach działalności gospodarczej ewidencjonuje sprzedaż towarów i usług w kasie rejestrującej, co do zasady, uzyskane przychody wpisuje do księgi m.in. na podstawie dobowych raportów fiskalnych. Wymóg sporządzania takich raportów wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816). Stosownie do definicji zawartej w § 2 pkt 27 tego rozporządzenia, pod pojęciem raportu fiskalnego (np. dobowego, okresowego, w tym miesięcznego) rozumie się pełny lub skrócony raport fiskalny zawierający w szczególności dane sumaryczne o wartości sprzedaży i wysokości podatku w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz wartości sprzedaży zwolnionej od podatku odpowiednio za daną dobę, wybrany okres lub cały okres pracy kasy. W świetle tej definicji przyjmuje się zatem, że obowiązek sporządzania raportów dobowych uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlega obowiązkowi ewidencjonowania w kasie. Brak sprzedaży oznacza natomiast, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. W konsekwencji za dzień, w którym nie wystąpiła sprzedaż wymagająca zarejestrowania w kasie, nie trzeba sporządzać raportów dobowych. Nie ma zatem podstaw do dokonywania zapisów w księdze.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|