Księgowe rozliczenie zwrotu środka trwałego
Zwrot do sprzedawcy zakupionego w roku ubiegłym środka trwałego i otrzymanie w związku z tym faktury korygującej na 100% wartości tego składnika majątku skutkuje koniecznością wykreślenia go z ewidencji środków trwałych oraz wyksięgowania z konta 01 "Środki trwałe". Wystawiona przez kontrahenta faktura korygująca powoduje ponadto konieczność zmniejszenia zobowiązania wobec tego kontrahenta oraz korektę VAT naliczonego. |
Otrzymaną od kontrahenta fakturę korygującą jednostka zaewidencjonuje w księgach rachunkowych na tych samych kontach, na których ujęła pierwotną fakturę dotyczącą zakupu środka trwałego. Może tego dokonać zapisami dodatnimi po przeciwnej stronie tych kont.
Ewidencja księgowa faktury korygującej, dotyczącej zwrotu środka trwałego
|
W przypadku zwrotu do sprzedawcy środka trwałego, od którego rozpoczęto dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, konieczne jest również wyksięgowanie tych odpisów z konta 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", które - co do zasady - powinno zostać ujęte jako zmniejszenie wartości kosztów podstawowej działalności operacyjnej zgromadzonych na koncie 40-0 "Amortyzacja" lub na odpowiednim koncie w zespole 5. Może się to odbyć zapisem: Wn konto 07-1, Ma konto 40-0.
Należy jednak pamiętać, iż zwrot zakupionego w roku ubiegłym środka trwałego powinien zostać generalnie rozliczony w księgach rachunkowych roku, którego zwrot dotyczy (tutaj: 2018 r.). Jak wynika bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, przy kwalifikacji kosztów i przychodów do okresu sprawozdawczego obowiązuje zasada memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Odpowiednie zastosowanie znajdą tutaj też przepisy art. 54 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej. Natomiast jeżeli jednostka otrzymała informacje o ww. zdarzeniach po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, to ich skutki ujmuje w księgach roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała (por. art. 54 ust. 2 ww. ustawy). Przypominamy, iż w przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zatwierdzenie sprawozdania powinno nastąpić do 30 czerwca 2019 r.
Zatem skutki zwrotu środka trwałego, nabytego w 2018 r., potwierdzonego fakturą korygującą wystawioną w marcu 2019 r., przy założeniu, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki za 2018 r. zostało już zatwierdzone, zostaną rozliczone bieżąco, tzn. w księgach 2019 r. W takiej sytuacji uwzględnić jednak należy art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości, w myśl którego, jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1 ww. ustawy, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (strata) z lat ubiegłych". Tym samym wyksięgowanie odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zwróconego środka trwałego, należy ująć w księgach roku bieżącego.
Ewidencja księgowa odpisów amortyzacyjnych dokonanych
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|