Zasady wyceny rezerw określone w prawie bilansowym
Z treści art. 35d ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, iż rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego. Więcej informacji na temat zasad ujmowania rezerw w księgach rachunkowych, ich wyceny oraz kryteriów prezentacji i ujawniania w sprawozdaniu finansowym można znaleźć w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" (KSR nr 6). Według punktu 3.10 KSR nr 6, rezerwy związane ze skutkami toczącego się postępowania sądowego tworzy się wówczas, gdy przeciwko jednostce wniesiono pozew, a prawdopodobieństwo wyroku niekorzystnego dla jednostki jest większe niż prawdopodobieństwo wyroku korzystnego. Podstawą oceny tego prawdopodobieństwa może być przebieg postępowania sądowego lub opinie prawników. Ustalając kwotę rezerwy należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę roszczenia określoną w pozwie, ale również koszty postępowania sądowego.
Decyzję o utworzeniu rezerwy podejmuje kierownik jednostki na podstawie oceny stopnia prawdopodobieństwa, iż konieczne będzie wykonanie przez jednostkę ciążącego na niej obowiązku powstałego w wyniku przeszłych zdarzeń.
Wyceny rezerwy dokonuje się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości (por. art. 28 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości). Jednostka, ustalając kwotę rezerwy uwzględnia kwotę główną zobowiązania (jeśli zobowiązanie to nie zostało ujęte wcześniej w księgach rachunkowych), a także odsetki, opłaty sądowe, koszty zastępstwa procesowego i inne prawdopodobne oraz możliwe do oszacowania zobowiązania mogące być następstwem toczącego się postępowania sądowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|