Odroczony podatek dochodowy na koniec roku
Po raz pierwszy na koniec poprzedniego roku obrotowego, tj. 2017 r., utworzyliśmy aktywa i rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Czy przy wprowadzaniu podatku odroczonego do ksiąg rachunkowych za 2018 r. należy wyksięgować aktywa i rezerwy z 2017 r., czy zaksięgować tylko różnicę? W jakiej pozycji bilansu sporządzanego na koniec 2018 r. według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości podatek ten wykazać?
Jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (o ile nie korzystają ze zwolnienia określonego w art. 37 ust. 10 i 11 ustawy o rachunkowości) tworzą rezerwę oraz ustalają aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Dotyczy to przejściowych różnic między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości. Stanowi o tym art. 37 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Gdy powstaje przejściowa różnica ujemna, ustala się aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, a w przypadku pojawienia się różnicy przejściowej dodatniej trzeba utworzyć rezerwę na podatek odroczony. Gdy powstałe różnice mają charakter trwały, to nie tworzy się podatku odroczonego.
Wartość odroczonego podatku dochodowego ustala się i ewidencjonuje na koniec okresu sprawozdawczego, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe.
Odroczony podatek dochodowy wraz z podatkiem bieżącym w księgach rachunkowych ujmowany jest na koncie 87 "Podatek dochodowy od osób prawnych". Saldo tego konta na dzień bilansowy podlega przeksięgowaniu na wynik finansowy.
Ujęcie w księgach odroczonego podatku dochodowego może nastąpić poprzez wyksięgowanie pod datą 1 stycznia lub na koniec roku dotychczasowych rezerw oraz aktywów i zaksięgowanie na dzień bilansowy rezerw oraz aktywów nowo ustalonych (przykład). Drugi sposób to ujęcie wyłącznie zmiany salda rezerw oraz aktywów.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania W bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2018 r. jednostka wykaże wielkość aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego po stronie aktywów w pozycji A.V "Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe" w kwocie 12.760 zł. Z kolei wartość rezerwy na podatek odroczony w kwocie 16.400 zł zaprezentuje w pasywach bilansu w pozycji B.I "Rezerwy na zobowiązania". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|