Ujęcie w księgach i bilansie nadpłaty należności
W ostatnich dniach 2018 r. nasz odbiorca przez pomyłkę dwukrotnie zapłacił za tę samą fakturę, tj. należność dotyczącą zrealizowanej na jego rzecz sprzedaży. Czy kwotę nadpłaty mogliśmy ująć na koncie rozrachunkowym z kontrahentem, czy powinno to być konto rozrachunków do wyjaśnienia? W której pozycji bilansu sporządzanego zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości należy ujawnić tę nadpłatę (zwrot nastąpił przelewem w styczniu 2019 r.)?
W sytuacji gdy jednostka dwukrotnie otrzymała zapłatę za tę samą należność, to ewidencja księgowa tej operacji powinna przebiegać według rozwiązań przyjętych przez Czytelników w zasadach (polityce) rachunkowości. Można w nich zapisać, że zapłacone omyłkowo kwoty są księgowane na koncie rozrachunkowym z kontrahentem. Wówczas ich wpływ do jednostki ujmuje się zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Drugą z możliwości jest odnoszenie nadpłaty na konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Kwoty do wyjaśnienia). W takim przypadku otrzymaną kwotę można zaksięgować następująco:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Kwoty do wyjaśnienia).
Nadpłacona należność będzie figurowała jako saldo Ma na koncie 20 lub 24 do czasu zwrócenia jej kontrahentowi lub rozliczenia w inny sposób (np. do momentu wystawienia kolejnej faktury i zaliczenia jej na poczet sprzedaży).
Natomiast zwrot kontrahentowi nadpłaty, jaki nastąpił w styczniu 2019 r., Czytelnicy mogą ująć w oparciu o wyciąg bankowy zapisem: Wn konto 20 lub 24, Ma konto 13-0.
W bilansie nadpłaconą należność z tytułu dostaw i usług pozostającą w księgach rachunkowych na dzień bilansowy wykazuje się w pasywach jako zobowiązanie. W bilansie o wartość nadpłaconej należności z tytułu dostaw i usług nie pomniejsza się globalnej wartości należności. Nadpłatę prezentowaną w pasywach jako zobowiązanie można przedstawić w dwojaki sposób - jako zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług lub jako inne zobowiązania krótkoterminowe (patrz ramka).
Nadpłatę należności ujmuje się w bilansie według załącznika nr 1 jako zobowiązania krótkoterminowe:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|