Prezentacja środków trwałych
Składową rzeczowego majątku trwałego, obok środków trwałych w budowie i wpłaconych dostawcom zaliczek na środki trwałe w budowie, stanowią środki trwałe. Ustalając ich wartość bilansową należy uwzględnić, czy nie nastąpiła utrata ich wartości użytkowej, czy nie zmieniło się ich przeznaczenie oraz czy dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne były ustalone w prawidłowej wysokości. Istotne jest, że jeżeli na dzień bilansowy wartość rynkowa środka trwałego przewyższa jego wartość księgową, to nie można we własnym zakresie dokonać w księgach rachunkowych przeszacowania tej wartości.
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy środki trwałe wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia albo wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne albo umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości (art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Trwała utrata wartości została unormowana w art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości i zachodzi wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. W odniesieniu do środków trwałych trwałą utratę wartości powodują m.in. zmiana technologii produkcji, przeznaczenie środka trwałego do likwidacji czy wycofanie go z używania (art. 32 ust. 4 ustawy o rachunkowości). Konieczne jest wówczas dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość środka trwałego generalnie do ceny sprzedaży netto zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 07-4 "Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych".
Trzeba pamiętać, że jeżeli odpis z tytułu trwałej utraty wartości dotyczy środka trwałego, którego wycena została zaktualizowana na podstawie odrębnych przepisów, to odpis taki księguje się na zmniejszenie kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny. Ewentualną nadwyżkę odpisu aktualizującego odnosi się wtedy do pozostałych kosztów operacyjnych (art. 32 ust. 5 ustawy o rachunkowości).
Środki trwałe przedstawia się w aktywach bilansu w wartości netto. Jest to różnica między wartością początkową tych składników a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi i ewentualnymi odpisami z tytułu trwałej utraty wartości. W celu jej obliczenia od kwoty figurującej na koncie 01 odejmuje się wielkość odpisów z kont 07-1 i 07-4.
W zależności od wzoru sprawozdania finansowego środki trwałe wykazuje się w pozycji:
a) A.II.1 "Środki trwałe" - z dalszym podziałem na grunty (w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu), budynki, lokale, prawa do lokali i obiekty inżynierii lądowej i wodnej, urządzenia techniczne i maszyny, środki transportu oraz inne środki trwałe (załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości),
b) A "Aktywa trwałe, w tym środki trwałe" (załącznik nr 4),
c) A.II "Rzeczowe aktywa trwałe, w tym środki trwałe" (załącznik nr 5),
d) A.II "Rzeczowe aktywa trwałe" (załącznik nr 6).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|