Rodzaje różnic inwentaryzacyjnych
Przeprowadziliśmy inwentaryzację drogą spisu z natury towarów i materiałów. W jaki sposób w księgach rachunkowych należy ująć powstałe różnice?
Zarówno nadwyżki, jak i niedobory do czasu ich wyjaśnienia oraz zakwalifikowania do ostatecznego rozliczenia ewidencjonuje się na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie niedoborów lub Rozliczenie nadwyżek).
Ujawnione podczas wykonywanych prac inwentaryzacyjnych różnice mogą przybrać postać niedoborów lub nadwyżek. Z niedoborem mamy do czynienia wówczas, gdy stan faktyczny ustalony w drodze inwentaryzacji jest niższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych.
Powstałe niedobory składników majątku księguje się następująco:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie niedoborów),
- Ma konto składnika majątku, np. konto 01 "Środki trwałe", 31 "Materiały", 33 "Towary", 60 "Produkty gotowe i półprodukty" itp.
Natomiast nadwyżka pojawia się wtedy, gdy stan rzeczywisty ustalony podczas inwentaryzacji jest wyższy od stanu księgowego. Ujawnione nadwyżki wprowadza się do ksiąg rachunkowych zapisem:
- Wn konto składnika majątku, np. konto 01 "Środki trwałe", 31 "Materiały", 33 "Towary", 60 "Produkty gotowe i półprodukty" itp.,
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Rozliczenie nadwyżek).
Jeżeli różnice inwentaryzacyjne wykryto w zapasach, które są ewidencjonowane w cenach różniących się od ceny zakupu (nabycia) lub kosztu wytworzenia, to równolegle do zaksięgowanej nadwyżki lub niedoboru konieczne jest ustalenie odchyleń od cen ewidencyjnych tych składników. Księguje się je w korespondencji z kontem 24.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|