Protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych
W trakcie spisu z natury towarów, który przeprowadzono w grudniu 2018 r. ujawniono niedobory i nadwyżki. Część z nich to różnice pozorne, a inne zostały uznane za zawinione. W stosunku do części towarów można przeprowadzić kompensatę nadwyżek z niedoborami. Jak w takiej sytuacji należy sporządzić protokół z rozliczenia powstałych różnic inwentaryzacyjnych?
Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji, której jednostki prowadzące księgi rachunkowe dokonują na ostatni dzień roku obrotowego należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Tak wynika z art. 26 i 27 ustawy o rachunkowości.
Po wyjaśnieniu przyczyn powstania różnic inwentaryzacyjnych komisja inwentaryzacyjna sporządza protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych tzw. protokół weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych. Należy w nim zawrzeć umotywowane wnioski, co do sposobu rozliczenia każdej różnicy inwentaryzacyjnej. Następnie protokół ten przedstawia się kierownikowi jednostki. Do protokołu trzeba dołączyć zestawienia różnic ilościowych i jakościowych lub zestawienia zbiorcze. Stanowi o tym pkt 107 stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.
Do zadań kierownika jednostki należy rozpatrzenie i zatwierdzenie wniosków komisji inwentaryzacyjnej w protokole z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych. Po zapoznaniu się z opinią księgowego, a w razie potrzeby także radcy prawnego kierownik wprowadza ewentualne zmiany. Na podstawie zatwierdzonego przez kierownika jednostki protokołu z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych księgowy rozlicza je w księgach rachunkowych, pod datą spisu, nie późniejszą niż ostatni dzień roku obrotowego, którego dotyczył spis z natury (pkt 108 i 109 stanowiska KSR w sprawie inwentaryzacji).
Przykład
ALFA sp. z o.o. przeprowadziła w dniach 27-28 grudnia 2018 r. inwentaryzację towarów znajdujących się w magazynie nr 1. Wyniki dokonanego spisu z natury zostały zanotowane w arkuszach spisowych. Następnie sporządzono zestawienie różnic inwentaryzacyjnych, z którego wynikały następujące niedobory i nadwyżki w towarach handlowych:
Komisja inwentaryzacyjna postanowiła uznać niedobór towaru A za niezawiniony i mieszczący się w granicach normy, a towaru B za zawiniony (obciążono nim osobę materialnie odpowiedzialną). Zdecydowano także o dokonaniu kompensaty nadwyżki towaru E z niedoborem towaru C oraz o uznaniu nadwyżki towaru D za błąd w pomiarach i pomniejszeniu o jej wartość kosztów. Kierownik jednostki zatwierdził wnioski komisji w protokole weryfikacji różnic inwentaryzacyjnych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|