Wynagrodzenia za grudzień 2018 r. wypłacone w styczniu 2019 r.
Jesteśmy spółką jawną i ustalamy dochód na podstawie księgi podatkowej. Regulamin pracy przewiduje, że wynagrodzenia pracownicze za dany miesiąc są wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia za grudzień 2018 r. wypłacimy pracownikom w dniu 10 stycznia 2019 r. przelewem bankowym. Czy możemy wartość tych wynagrodzeń wpisać do księgi podatkowej za grudzień 2018 r.?
TAK. W sytuacji, gdy Czytelnicy wynagrodzenia wypłacą pracownikom w terminie przewidzianym w regulaminie pracy, to wartość wynagrodzeń należnych za grudzień 2018 r. mogą ująć w księdze podatkowej za grudzień 2018 r.
Ewidencjonując w księdze podatkowej wynagrodzenia pracownicze, konieczne jest uwzględnienie zasad wynikających z przepisów podatkowych wskazujących na moment, w którym wynagrodzenia te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Na podstawie art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof, jeżeli pracodawca zgodnie z regulaminem pracy wypłaca pracownikom należne za dany miesiąc wynagrodzenia do 10. dnia miesiąca następnego, to może ich wartość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne, pod warunkiem że zostaną wypłacone w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi wynagrodzenia stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom.
Gdy spółka jawna - zgodnie z prawem zakładowym - wynagrodzenia za dany miesiąc wypłaca w terminie do 10. dnia następnego miesiąca, oznacza to, że wynagrodzenia należne za grudzień 2018 r. powinna uregulować do dnia 10 stycznia 2019 r. Skoro termin wypłaty zostanie dotrzymany, to wynagrodzenia te można uznać za koszt uzyskania przychodów w grudniu 2018 r. i wpisać do księgi podatkowej za ten miesiąc.
Jednak gdyby termin wypłaty nie został dochowany i wynagrodzenia należne za grudzień 2018 r. zostały postawione do dyspozycji pracowników pomiędzy 11 a 31 stycznia 2019 r., to ich wartość mogłaby zostać zaliczona do kosztów podatkowych i ujęta w księdze dopiero w styczniu 2019 r.
Wynagrodzenia pracownicze w kwocie brutto (w gotówce i w naturze) podlegają zaewidencjonowaniu w księdze podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Jeśli wynagrodzenia wypłacane są przelewem na rachunki bankowe pracowników, to koszty tych wynagrodzeń ujmowane są w księdze na podstawie wyciągu bankowego.
Przykład
Zgodnie z regulaminem pracy wypłata wynagrodzeń pracowniczych należnych za dany miesiąc następuje 10. dnia następnego miesiąca. Wariant I - wynagrodzenia za grudzień 2018 r. pracodawca postawił do dyspozycji pracowników w dniu 10 stycznia 2019 r. Wartość brutto tych wynagrodzeń może zatem wpisać do księgi podatkowej za grudzień 2018 r. w kolumnie 12. Wariant II - wynagrodzenia za grudzień 2018 r. pracodawca wypłacił pracownikom w dniu 11 stycznia 2019 r. Z uwagi na niedotrzymanie terminu wypłaty wartość brutto tych wynagrodzeń może ująć w księdze podatkowej za styczeń 2019 r. w kolumnie 12. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|