Wpisanie spisu z natury do księgi podatkowej
Od 2018 r. prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. W której kolumnie księgi i w jaki sposób należy wpisać spis z natury, który przygotuję na dzień 31 grudnia 2018 r.?
Do wpisania spisu z natury może służyć kolumna 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" lub kolumna 15. Z przepisów nie wynika, w której kolumnie księgi podatkowej należy ewidencjonować spis z natury.
Zasadniczo spis z natury sporządzony m.in. na ostatni dzień roku podatkowego podlega wpisaniu do księgi podatkowej. Ewidencjonuje się go pod ostatnią pozycją księgi. Na podstawie § 29 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopuszczalne są dwa sposoby ujęcia końcowego spisu z natury w księdze, a mianowicie:
a) według poszczególnych rodzajów składników spisu lub
b) w jednej pozycji (sumie) - jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników (zestawienie to przechowuje się wówczas łącznie z księgą podatkową).
W księdze podatkowej ujmuje się również zerowy spis z natury.
Obowiązek wpisania do księgi podatkowej spisu z natury wynika z rozporządzenia, jednak brak w nim wytycznych określających, która kolumna księgi służy do jego zaewidencjonowania. Wskazówki w tej kwestii nie zostały również zawarte w załączniku nr 1 do rozporządzenia zawierającym objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Najczęściej wartość remanentu wpisywana jest w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Jest to spowodowane tym, że przede wszystkim w tej kolumnie ewidencjonuje się koszty zakupu czy wytworzenia składników majątku objętych spisem. Dokonując wpisu w kolumnie 10, trzeba jednak pamiętać, aby jego wartości nie uwzględniać przy sumowaniu kosztów ujętych w tej kolumnie. Dlatego też po ujęciu wartości spisu z natury w tej kolumnie wskazane jest podkreślić tę pozycję, żeby nie popełnić błędu przy podliczaniu kosztów.
Nie ma przeszkód, aby wartość remanentu wpisać w innej kolumnie księgi - może to być np. kolumna 15, która jest wolna. Zgodnie z pkt 16 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia można w niej wpisywać m.in. inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-13.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|