Materiał powierzony a spis z natury
Wykonujemy usługi na powierzonym przez naszych kontrahentów materiale. Usługi na podstawie umowy są wykonywane przez okres do dwóch miesięcy. Czy materiały należące do kontrahentów, które będą znajdowały się w naszym zakładzie na dzień 31 grudnia 2018 r. trzeba wpisać do księgi podatkowej w kolumnie 10, a ich wartość ująć w spisie z natury sporządzanym na ostatni dzień roku podatkowego?
Podatnik nie ujmuje w księdze materiału powierzonego od kontrahenta, pod warunkiem że posiada dokumenty, z których wynika, kto jest zleceniodawcą usługi. W przeciwnym wypadku przyjmuje się, że podatnik kupił materiał, ale nie posiada dowodu zakupu. Tak wynika z § 15 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Podatnik powinien więc dysponować dokumentem, z którego wynikać będzie, kto jest zleceniodawcą usługi i jednocześnie właścicielem materiałów. Przepisy rozporządzenia nie zawierają wzoru takiego dokumentu, co oznacza, że może on przybrać dowolną formę.
Wykonanie usługi na powierzonym materiale polega na takim przetworzeniu tego materiału, by nadać mu nową postać, zgodną z zapotrzebowaniem zamawiającego. Otrzymane od kontrahenta materiały nadal pozostają jego własnością, a podatnik nie nabywa prawa do rozporządzania nimi. Czytelnik nie musi więc materiału powierzonego przez kontrahenta wykazywać w księdze w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".
Podatnik prowadzący księgę ma obowiązek sporządzenia i wpisania do tej księgi spisu z natury m.in. na koniec każdego roku podatkowego. Spis ten, oprócz towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, powinien obejmować także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika. Przy czym towarami są również materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki (§ 3 pkt 1 rozporządzenia). Stosownie do § 28 ust. 3 rozporządzenia ujętych w remanencie materiałów powierzonych podatnik nie musi wyceniać. Wystarczy, że w spisie wykaże ich ilość oraz wskaże czyją są własnością.
Przykład
W grudniu 2018 r. podatnik zawarł z kontrahentem pisemną umowę, z której wynika, że zobowiązuje się do wykonania obróbki stolarskiej na drewnie powierzonym przez kontrahenta (właściciela drewna). Podatnik otrzymanego drewna nie wpisał do księgi podatkowej. Jeśli powierzone drewno będzie znajdowało się w zakładzie w dniu 31 grudnia 2018 r., to w spisie z natury sporządzonym na ten dzień podatnik zamieści informację dotyczącą ilości drewna należącego do kontrahenta pozostającego w jego firmie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|