Sporządzenie spisu z natury
Prowadzę księgę podatkową i na koniec roku będę sporządzała spis z natury. Jakie składniki majątku powinnam w nim uwzględnić? Czy należy w nim wykazać środki trwałe oraz wyposażenie?
Podatnicy rozliczający podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury m.in. na koniec każdego roku podatkowego. Spis z natury służy wykazaniu ilościowego i wartościowego stanu towarów wchodzących w skład majątku firmy. Nie należy uwzględniać w nim środków trwałych i wyposażenia. Spis z natury powinien obejmować stanowiące własność podatnika: towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady. Dotyczy to również wymienionych składników majątku, które w dniu sporządzenia spisu znajdują się poza zakładem podatnika. Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową spisem z natury obejmują niesprzedane wartości dewizowe. Natomiast podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej w spisie tym wykażą niezużyte w toku produkcji materiały i surowce oraz ilość zwierząt według gatunków z podziałem na grupy.
W sytuacji gdy na dzień sporządzenia spisu z natury w zakładzie podatnika znajdują się towary obce, to również te towary wykazuje się w spisie, ale tylko w ujęciu ilościowym, gdyż nie podlegają one wycenie. Należy natomiast podać, czyją własność stanowią.
W spisie z natury nie wykazuje się środków trwałych i wyposażenia.
Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób w nim uczestniczących. Zakres danych wykazywanych w spisie z natury określa § 28 ust. 2 rozporządzenia. Wynika z niego, że powinien on zawierać co najmniej następujące dane:
- imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy),
- datę sporządzenia spisu,
- numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
- szczegółowe określenie towaru i innych składników objętych spisem,
- jednostkę miary,
- ilość stwierdzoną podczas spisu,
- cenę w złotych i groszach za jednostkę miary,
- wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
- łączną wartość spisu z natury,
- klauzulę "Spis zakończono na pozycji...",
- podpisy osób sporządzających spis,
- podpis właściciela zakładu (wspólników).
W przypadku księgarń lub antykwariatów spisem z natury można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne.
O zamiarze sporządzenia spisu z natury nie powiadamia się naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Spis ten nie podlega także złożeniu w urzędzie skarbowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|