Obowiązki związane z zamknięciem księgi podatkowej
Podatnicy rozliczający podatek dochodowy z działalności gospodarczej na podstawie księgi podatkowej mają obowiązek stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które określa nie tylko szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, ale również szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem. Do obowiązków tych należy m.in. zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na koniec roku podatkowego.
W praktyce przy prowadzeniu podatkowej księgi zdarzają się błędy, w tym nierzadko spowodowane niejasnymi przepisami i rozbieżnymi stanowiskami co do ich stosowania. W związku z tym przed zamknięciem księgi podatkowej wskazane jest dokonanie jej przeglądu, w celu skorygowania ewentualnych błędów popełnionych w trakcie danego roku przy ujmowaniu przychodów i kosztów, które mogą wpływać na wysokość rocznego podatku dochodowego. Zasady korygowania błędów stwierdzonych w zapisach księgowych sformułowane zostały w § 12 ust. 2 rozporządzenia. W myśl tego przepisu błędy takie poprawia się poprzez:
- skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki - ten sposób mogą stosować podatnicy prowadzący podatkową księgę tradycyjnie (ręcznie) lub
- wprowadzenie do księgi niewpisanych dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów, przy czym zapisów zmniejszających przychody lub koszty dokonuje się ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
Termin zamknięcia podatkowej księgi nie został ustalony w żadnych przepisach. W praktyce przyjmuje się, że księga podatkowa powinna być zamknięta do dnia, w którym upływa termin złożenia zeznania podatkowego za dany rok. Zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy o pdof). W tym samym terminie należy również wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z tego zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek na podatek. Oznacza to, że księgę za 2018 r. należy zamknąć najpóźniej 30 kwietnia 2019 r.
Z zamknięciem podatkowej księgi wiąże się przede wszystkim konieczność:
- podsumowania zapisów w księdze,
- sporządzenia spisu z natury,
- wyceny spisu z natury,
- wpisania spisu z natury do księgi.
Ostatnią czynnością związaną z zamknięciem księgi podatkowej jest ustalenie dochodu (straty) za dany rok.
Ostateczny termin zamknięcia podatkowej księgi przychodów i rozchodów za 2018 r. mija 30 kwietnia 2019 r.
Trzeba mieć na uwadze, że dowody księgowe powinny być przechowywane wraz z księgą do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany rok podatkowy. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Okres przechowywania dokumentacji wydłuża się, jeżeli bieg terminu przedawnienia nie rozpocznie się, będzie zawieszony lub zostanie przerwany na skutek wystąpienia sytuacji wymienionych w art. 70 § 2-8 oraz art. 70a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Zatem dowody księgowe oraz księgę podatkową za 2018 r. należy, co do zasady, przechowywać do końca 2024 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|