Sprzedaż samochodu w ewidencji księgowej
Jednostka sprzedała samochód, który nie został w pełni zamortyzowany. W jaki sposób w księgach rachunkowych należy ująć jego niezamortyzowaną wartość oraz nierozliczone koszty ubezpieczenia OC - pozostające na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów"?
Niezamortyzowana wartość początkowa sprzedanego środka trwałego zaliczana jest do pozostałych kosztów operacyjnych. Nierozliczone koszty ubezpieczenia OC z reguły odnosi się także w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Jednak w sytuacji gdy sprzedaż samochodu i zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia następuje w tym samym roku, w którym zawarto polisę ubezpieczeniową, to kwotę tę można ująć na zmniejszenie kosztów rodzajowych.
Ostatniego odpisu amortyzacyjnego dokonuje się za miesiąc, w którym środek trwały został zlikwidowany, w tym przypadku w miesiącu sprzedaży samochodu (art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Niezamortyzowaną wartość początkową samochodu stanowiącego środek trwały odnosi się, na podstawie np. dowodu LT, w ciężar konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy o rachunkowości).
Druk dowodu LT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów dokonuje się, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Dlatego wydatki poniesione na ubezpieczenie OC samochodu są aktywowane i rozliczane do odpowiednich okresów sprawozdawczych za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Jeśli środek trwały, którego dotyczy ubezpieczenie, zostanie sprzedany, to nierozliczone koszty jego ubezpieczenia figurujące na koncie 64-0 odnosi się jednorazowo w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Przy czym jeżeli jednostka sporządza porównawczy rachunek zysków i strat oraz rozlicza koszty działalności operacyjnej tylko w układzie rodzajowym, to równolegle dokonuje zapisu na koncie obrotów wewnętrznych, tj. na koncie 79-0 "Obroty wewnętrzne" (przykład).
Podsumowując, nierozliczone koszty ubezpieczenia można ująć na zmniejszenie kosztów rodzajowych w przypadku, gdy samochód został sprzedany, a zwrot nierozliczonej części kosztów ubezpieczenia OC nastąpił w tym samym roku, w którym umowa ubezpieczenia została zawarta. Jeśli sprzedaż samochodu i zwrot nierozliczonej składki miałyby miejsce w innym roku niż zawarta umowa, to kwotę tę należy odnieść na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|