Odpisy amortyzacyjne samochodu wykupionego z leasingu
Korzystamy z leasingu samochodu, który dla celów bilansowych jest leasingiem finansowym, a dla celów podatkowych - operacyjnym. Po zakończeniu umowy zamierzamy wykupić ten samochód za opłatę końcową w kwocie 2.200 zł. Będziemy nadal wykorzystywać go na cele firmy. Samochód ten nie zostanie całkowicie zamortyzowany na dzień wykupu. Jak wówczas w księgach rachunkowych rozliczyć ten wykup?
Jeśli dany składnik majątku użytkowany jest na podstawie umowy leasingu kwalifikowanej dla celów bilansowych jako finansowy, a dla celów podatkowych jako operacyjny, to w księgach rachunkowych ujmuje się go jako środek trwały podlegający amortyzacji bilansowej, a drugostronnie jako zobowiązanie wobec leasingodawcy z tytułu przedmiotu leasingu.
Korzystający wprowadza do swoich ksiąg rachunkowych dotychczasowy przedmiot umowy leasingu w cenie nabycia, którą jest opłata końcowa, powiększona o ewentualne dodatkowe opłaty i zalicza go np. do środków trwałych. Jeżeli przedmiot ten podlega amortyzacji, to korzystający amortyzuje go według zasad przyjętych do podobnych, nabytych jako używane składników aktywów. Wynika to z pkt VI.3. obecnie obowiązującego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem, dzierżawa" (Dz. Urz. Min. Fin. z 2011 r. nr 9, poz. 52) oraz z pkt 5.7. zaktualizowanego KSR nr 5 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2018 r. poz. 77), który ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r., z możliwością wcześniejszego zastosowania.
W przypadku nabycia przedmiotu leasingu za opłatę końcową jest on w dalszym ciągu wykazywany w aktywach korzystającego, który kontynuuje jego amortyzowanie przez okres ekonomicznej użyteczności. Jeżeli opłata końcowa została uwzględniona w wartości początkowej leasingowanego samochodu, to kwotę poniesioną w związku z wykupem rozlicza się z częścią kapitałową. Oznacza to, że będzie ona zaksięgowana na spłatę zobowiązania z tytułu przedmiotu leasingu. Ewentualna nadwyżka spłat nad kwotą zobowiązania obciąży pozostałe koszty operacyjne. Natomiast jeśli opłata końcowa nie została uwzględniona w wartości początkowej leasingowanego samochodu, to kwota wynikająca z faktury za wykup może zostać zaliczona na zwiększenie uprzednio wprowadzonej wartości początkowej. W takiej sytuacji jednostka będzie kontynuowała amortyzację samochodu po jego wykupie, dokonując odpisów amortyzacyjnych od jego zwiększonej wartości początkowej.
Dla celów podatku dochodowego wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego traktuje się jak każdy zakup środka trwałego - o ile samochód ten na dzień wykupu spełnia podatkową definicję środka trwałego i nie zostanie ujęty bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów ze względu na wartość początkową nieprzekraczającą 10.000 zł (por. art. 22d ust. 1 ustawy o pdof oraz art. 16d ust. 1 ustawy o pdop).
Przykład
Założenia
Dekretacja we wrześniu 2018 r.
Księgowania we wrześniu 2018 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|