Ujęcie księgowe wykupu samochodu z leasingu
Wykupiłem samochód ciężarowy z leasingu operacyjnego dla celów bilansowych i podatkowych. Czy mogę zakwalifikować ten samochód do środków trwałych i jednorazowo zamortyzować?
W przypadku gdy samochód wykupiony z leasingu operacyjnego spełnia warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, co do zasady, należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i amortyzować na ogólnych zasadach.
W księgach rachunkowych wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych może przebiegać zapisem:
a) wartość początkowa zakupionego samochodu - na podstawie dowodu OT
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie" lub konto 30 "Rozliczenie zakupu",
b) odpisy amortyzacyjne
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja) lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Czytelnik może również skorzystać z innego rozwiązania, które stosuje się do niskocennych składników majątku trwałego i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania lub w miesiącu następnym. Dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej można bowiem ustalać odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując wartość tego rodzaju środków trwałych (art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości).
Dla środków trwałych będących niskocennymi składnikami majątku można także przyjąć jeszcze inne rozwiązanie, polegające na niezaliczeniu nabytego samochodu do środków trwałych. Wówczas wartość nabytego pojazdu można odnieść do kosztów działalności operacyjnej jako zużycie materiałów, w miesiącu przyjęcia go do używania, co odbywa się zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów i energii) lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Ustawa o rachunkowości nie wskazuje dolnej granicy wartości środków trwałych. Jednostka powinna ustalić we własnym zakresie wartość graniczną dla niskocennych składników majątku trwałego. O zaliczeniu tych przedmiotów do środków trwałych decyduje kierownik jednostki w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości. Najczęściej jednostki ze względów praktycznych przyjmują za wartość graniczną kwotę określoną w przepisach prawa podatkowego, tj. 10.000 zł (do końca 2017 r. była to kwota 3.500 zł).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|