Wydatki na sprowadzenie samochodu do Polski w księgach
Jednostka zakupiła w Szwecji używany samochód, który zostanie zaliczony do środków trwałych. Samochód odebrał nasz pracownik, który w drodze do Polski zakupił do niego paliwo i poniósł opłatę za przejazd autostradą. Czy o koszty delegacji pracownika, wartość zakupionego paliwa i opłaty za autostradę powinniśmy zwiększyć wartość początkową tego samochodu. Czy należy odnieść je bezpośrednio w ciężar kosztów działalności operacyjnej?
Wydatki, o których mowa w pytaniu, które zostały poniesione w związku ze sprowadzeniem samochodu do firmy, przed jego przyjęciem do używania jako środka trwałego, zwiększą jego wartość początkową.
Wartością początkową środka trwałego w przypadku jego nabycia jest cena nabycia (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Jest to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu:
- pomniejszona o podlegające odliczeniu podatki VAT i akcyzowy, a także o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski,
- powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania, łącznie m.in. z kosztami transportu, a w przypadku importu - o obciążenia o charakterze publicznoprawnym.
Koszty delegacji pracownika oraz zakupu paliwa i opłat za przejazd autostradą są związane z transportem zakupionego środka trwałego od sprzedawcy do nabywcy. Zostały poniesione w związku z zakupem środka trwałego i powinny zwiększyć jego wartość początkową. Jeśli koszty te zostały wyrażone w walucie obcej, wymagają przeliczenia kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia poszczególnych dowodów je dokumentujących (odpowiednio: rozliczenia podróży służbowej, faktury zakupu paliwa, paragonu za przejazd autostradą). Wszystkie te wydatki na podstawie prawidłowych dowodów księgowych mogą być ujęte w księgach rachunkowych zapisem:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konta zespołu 1, 2, 3.
Wartość początkową korygują także różnice kursowe naliczone od zobowiązań zaciągniętych w celu nabycia środków trwałych do dnia przekazania ich do używania (ujemne księguje się po stronie Wn konta 08, dodatnie po stronie Ma tego konta).
W dacie przyjęcia do używania samochód w wartości początkowej ustalonej na koncie 08 zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|