Ewidencja zakupu środka trwałego wymagającego naprawy
Nasza firma zakupiła używany samochód ciężarowy wymagający naprawy. Przed oddaniem go do używania w warsztacie samochodowym wymieniono w nim filtry, tuleje, uszczelki, klocki hamulcowe oraz układ zawieszenia pojazdu. Czy poniesione w związku z naprawą wydatki powinny zwiększyć wartość początkową tego samochodu?
TAK. Wydatki związane z naprawą zakupionego samochodu, który stanowić będzie środek trwały, poniesione przed oddaniem go do używania, odnosi się na zwiększenie jego wartości początkowej, stanowiącej podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Wartość początkową zakupionego środka trwałego stanowi cena nabycia. W myśl art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości jest nią cena zakupu składnika aktywów obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Wartość tę powiększa się o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniża o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski. Trzeba również wziąć pod uwagę art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości, który wskazuje, że cena nabycia środka trwałego obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia go do używania. Oznacza to, że wszelkie wydatki poniesione do momentu przyjęcia środka trwałego do używania w stanie kompletnym i zdatnym do użytku zwiększają jego cenę nabycia, tj. wartość początkową, od której jednostka będzie naliczać odpisy amortyzacyjne.
W przypadku Czytelników wydatki na naprawę zakupionego samochodu ciężarowego zostały poniesione przed dniem oddania go do używania. O nakłady na tę naprawę firma powinna zatem zwiększyć cenę nabycia samochodu. W księgach rachunkowych wydatki te należy odnieść na podstawie otrzymanej od warsztatu samochodowego faktury na konto 08 "Środki trwałe w budowie".
Wprowadzenie samochodu ciężarowego do ewidencji środków trwałych nastąpi w momencie rozpoczęcia jego używania. Wówczas pod tą datą następuje przeksięgowanie wszystkich kosztów zgromadzonych na koncie 08, składających się na wartość początkową środka trwałego (tutaj: wydatków na zakup samochodu oraz na jego naprawę), na konto 01 "Środki trwałe".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|