Zasady podpisywania sprawozdania finansowego w spółce z o.o. od 1 października 2018 r.
Od pierwszego kwartału 2018 r. prowadzimy działalność w ramach spółki z o.o. Rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Czy sporządzając pierwsze sprawozdanie za 2018 r. będziemy mogli je przygotować w formie pisemnej? Kto będzie musiał podpisać sprawozdanie?
Zarząd spółki z o.o., której rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, zobowiązany będzie zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (czyli do końca marca 2019 r.). Sprawozdanie to będzie zatem sporządzane po zmianie przepisów ustawy o rachunkowości, jakie wejdą w życie z dniem 1 października 2018 r.
Do spółki z o.o. jako przedsiębiorcy z KRS będą miały zastosowanie przepisy art. 45 ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe będzie musiało być sporządzone w postaci elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (zob. też art. 45 ust. 1g i ust. 1h ustawy o rachunkowości w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.).
Co istotne, z dniem 1 października 2018 r. nie ulegnie zmianie art. 52 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z jego ust. 2 sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. W przypadku spółki z o.o. sprawozdanie finansowe powinni podpisać wszyscy członkowie zarządu swoimi e-podpisami stosownie do art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
Podpisanie sprawozdania finansowego oznacza, że jest ono kompletne i przedstawia prawdziwy oraz rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.
Jeżeli w spółce będzie sporządzane sprawozdanie z działalności (obowiązkowo także w formie elektronicznej - art. 49 ust. 7 ustawy o rachunkowości, w brzmieniu od 1 października 2018 r.), wówczas będzie ono musiało być podpisane przez wszystkich członków zarządu. Nie będzie go podpisywać osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.)
Ustawa z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 986)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|