Koszty podróży służbowych pracowników zatrudnionych przy montażu wyrobów gotowych
Spółka produkuje meble sklepowe, które następnie pracownicy spółki montują w podanej przez klienta lokalizacji. Cena za montaż jest doliczana do wartości transakcji. Na jakie konto należy zaksięgować koszty podróży służbowych montażystów? Czy powinniśmy je odnieść na konto 50 "Koszty działalności podstawowej - produkcyjnej", 52-1 "Koszty wydziałowe", 52-7 "Koszty sprzedaży", czy może 55 "Koszty zarządu"?
Wyroby gotowe wycenia się - zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości - według kosztów wytworzenia, nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na ten dzień. Koszt wytworzenia produktu, zdefiniowany w art. 28 ust. 3 ww. ustawy, obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują:
- wartość zużytych materiałów bezpośrednich w cenie nabycia,
- koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w dniu wyceny, w tym m.in. wynagrodzenia wraz z narzutami pracowników bezpośrednio produkcyjnych, koszty zużycia energii, usług podwykonawców, pracy sprzętu, narzędzi specjalistycznych, jeżeli ma miejsce bezpośrednie ich powiązanie z jednostką produktu.
Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się:
- zmienne pośrednie koszty produkcji, tj. koszty produkcji dotyczące wytwarzanego produktu, których zmiana następuje bezpośrednio wraz ze zmianą wielkości produkcji lub liczbą czasu pracy maszyn i urządzeń; zmiany tych kosztów mogą następować liniowo lub progresywnie; są to np. wartość zużytych materiałów, paliw, energii, niezliczonych do ww. kosztów bezpośrednich oraz
- tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji (tj. kosztów produkcji dotyczących wytwarzanego produktu, które pozostają generalnie niezmienne w stosunku do wielkości produkcji), które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.
Do kosztów sprzedaży zaliczane są z kolei koszty związane ze sprzedażą wyrobów gotowych przez zakłady produkcyjne, w tym m.in. koszty załadunku i wyładunku, przeładunku oraz transportu wyrobów gotowych do nabywców, czy koszty reklamy związane ze zbytem wyrobów gotowych.
Natomiast koszty wydziałowe obejmują koszty wydziałów podstawowych jednostki prowadzących działalność produkcyjną, w sytuacji gdy nie jest możliwe przyporządkowanie tych kosztów w bezpośredni sposób do jednostki wytwarzanego produktu (lub zlecenia) na podstawie dowodów źródłowych. Ponieważ koszty wydziałowe nie są przyporządkowane w sposób bezpośredni, dlatego w celu ich rozliczenia na poszczególne produkty (lub zlecenia) jednostka musi zastosować odpowiedni klucz podziałowy. Może on być ilościowy lub wartościowy. W praktyce do rozliczenia można stosować np. płace bezpośrednie z narzutami, sumę kosztów bezpośrednich, czas pracy maszyn.
Z pytania nie wynika w jaki sposób są ewidencjonowane koszty pracy montażystów. Koszty te wraz z kosztami podróży służbowych pracowników, powinny być ujmowane według zasad ogólnych na jednym koncie kosztowym. Naszym zdaniem nie powinny to być ani koszty sprzedaży, ani koszty wydziałowe, o których mowa w pytaniu. W opisanej sytuacji możliwe jest przyjęcie rozwiązania ewidencyjnego polegającego na ujmowaniu w księgach rachunkowych kosztu montażu mebli, jako kosztów działalności pomocniczej (konto 53). |
Koszty działalności pomocniczej obejmują koszty działalności, będącej w stosunku do podstawowej działalności produkcyjnej działalnością pomocniczą i są świadczone na rzecz innego zakładu jednostki. Przyjmuje się najczęściej w praktyce jako ww. działalność pomocniczą usługi transportu własnego, czy usługi remontowe. Możliwe jest także w sytuacji przedstawionej w pytaniu ujmować w księgach rachunkowych, jako koszty działalności pomocniczej, koszty montażu mebli, zapisem:
- Wn konto 53 "Koszty działalności pomocniczej", - Ma odpowiednie konto w zespole 1, 2. |
Na dzień bilansowy konto 53 "Koszty działalności pomocniczej" nie może wykazywać salda. Koszty te powinny zostać odpowiednio rozliczone na koszty działalności podstawowej - konto 50, koszty ogólnego zarządu - konto 55 lub nakłady na budowę lub ulepszenie środków trwałych. W sytuacji jednostki produkującej meble koszty działalności pomocniczej - montażystów powinny być odnoszone, po zrealizowaniu zamówienia, na zwiększenie kosztów działalności podstawowej - produkcyjnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|