Czy koszty noclegów przedstawiciela handlowego można ująć w księgach jako koszty podróży służbowej?
Spółka ponosi koszty noclegów pracownika zatrudnionego na stanowisku przedstawiciela handlowego. Na jakie konto kosztów rodzajowych powinien być zaksięgowany koszt noclegu, w sytuacji gdy pracownik wykonuje pracę w regionie przydzielonym mu w umowie o pracę i nie jest to typowa podróż służbowa?
Wyjazdy przedstawicieli handlowych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, do pracy w terenie wskazanym w tej umowie nie stanowią podróży służbowych w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Dlatego wydatków związanych z wykonywaniem przez tych pracowników czynności służbowych w miejscu i w czasie wskazanym przez pracodawcę, w tym wydatków na nocleg, nie można zakwalifikować jako ponoszonych w związku z podróżą służbową. |
Wydatki na noclegi w czasie podróży pracownika (przedstawiciela handlowego) w związku z jego wyjazdami - niebędącymi podróżami służbowymi - w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów działalności operacyjnej. W ewidencji księgowej jednostek stosujących rodzajowy podział kosztów, wydatek taki może być księgowany w ciężar konta 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe". Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby koszty te jednostka odnosiła w ciężar konta 40-2 "Usługi obce".
Warto przy tym podkreślić, iż ustawa o rachunkowości nie definiuje kosztów według rodzajów i ich składowych. O sposobie ujęcia danego kosztu na odpowiednim koncie w ramach zespołu 4 decyduje kierownik jednostki, zapisując to w zakładowym planie kont, stanowiącym załącznik do polityki rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieDelegacji.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|