Ujęcie księgowe zapasów - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 49 (1506) z dnia 18.06.2018
Zapasy na dzień bilansowy w księgach rachunkowych
Prowadzimy działalność w zakresie produkcji szaf rozdzielczych. Rok obrotowy naszej firmy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i kończy się 31 sierpnia 2018 r. Od kiedy możemy rozpocząć inwentaryzację zapasów oraz jak je wycenić w księgach rachunkowych na dzień bilansowy?
Zapasy wykazuje się w bilansie jako aktywa obrotowe. W zależności od tego, według jakiego wzoru jednostka sporządza sprawozdanie finansowe, wartość zapasów przedstawia się w bilansie w pozycji:
a) B.I.1 "Materiały", B.I.2 "Półprodukty i produkty w toku" B.I.3 "Produkty gotowe", B.I.4 "Towary" lub B.I.5 "Zaliczki na dostawy i usługi" - gdy sprawozdanie przygotowywane jest według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości,
b) B "Aktywa obrotowe, w tym zapasy" - jeśli jednostka sporządza sprawozdanie zgodnie z załącznikiem nr 4,
c) B.I "Zapasy" - przy korzystaniu z załącznika nr 5 lub 6.
Zasadniczo inwentaryzację rzeczowych składników aktywów obrotowych przeprowadza się w drodze spisu z natury. Wyjątek stanowią te składniki majątku, które zostały powierzone kontrahentom, np. w celu przerobu. Inwentaryzuje się je drogą potwierdzenia salda.
Inwentaryzację składników aktywów i pasywów przeprowadza się generalnie na ostatni dzień każdego roku obrotowego (por. art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Termin i częstotliwość inwentaryzacji zapasów (z wyjątkiem odpisywanych bezpośrednio w koszty) uważa się również za dotrzymane, jeżeli rozpocznie się ją nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończy do 15. dnia następnego roku. Należy też pamiętać, że w myśl art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy inwentaryzację zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową można przeprowadzać raz w ciągu 2 lat.
Zatem w omawianym przypadku jednostka mogła rozpocząć inwentaryzację składników majątku 1 czerwca 2018 r., a zakończyć powinna ją do 15 września 2018 r.
Zakupione materiały i towary wycenia się na dzień bilansowy według cen nabycia lub zakupu nie wyższych od cen ich sprzedaży netto (art. 28 ust. 1 pkt 6 oraz art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości). Na dzień bilansowy należy zatem cenę nabycia lub zakupu materiałów i towarów doprowadzić do realnej wartości. Jeśli materiały i towary ewidencjonowane są w cenach zakupu (nabycia), to w sytuacji gdy ich realna wartość jest niższa od tych cen, należy dokonać odpisu aktualizującego na koncie 34 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów". Jeśli natomiast materiały i towary są ujmowane w cenach ewidencyjnych, to utrata wartości do poziomu ceny zakupu spowoduje tylko wyksięgowanie odpowiedniej części odchyleń, natomiast poniżej ceny zakupu - dokonanie odpisu aktualizującego ujmowanego na kontach 34 i 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Zapasy na dzień bilansowy należy odpowiednio zinwentaryzować i wycenić.
Do rzeczowych aktywów obrotowych zalicza się także wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (zarówno wyroby gotowe, jak i usługi) zdatne do sprzedaży lub produkty w toku produkcji i półprodukty (por. art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości).
W celu dokonania wyceny bilansowej produktów, porównuje się wartość kosztu wytworzenia z ceną sprzedaży netto. Jeśli okaże się, że koszt wytworzenia produktu przewyższa jego cenę sprzedaży netto na dzień bilansowy, należy dokonać odpisu aktualizującego w kwocie różnicy pomiędzy kosztem wytworzenia a ceną sprzedaży netto. Odpis taki tworzy się - w myśl art. 34 ust. 5 ustawy - w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Można go ująć zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 62-1 "Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości produktów".
W świetle art. 28 ust.1 pkt 6 ustawy, wycena półproduktów i produkcji w toku na dzień bilansowy następuje w koszcie wytworzenia, nie wyższym od cen sprzedaży netto, tj. pomniejszonym o ewentualne odpisy aktualizujące ujęte na koncie 62. Jednostki mogą wyceniać produkty w toku produkcji w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia lub tylko materiałów bezpośrednich, lub w ogóle ich nie wyceniać, jeżeli nie zniekształca to w istotny sposób stanu aktywów i pasywów oraz wyniku finansowego (por. art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy). Należy pamiętać, że zasady te nie mogą być stosowane do produkcji o przewidywanym czasie wykonania dłuższym niż 3 miesiące, przeznaczonej do sprzedaży lub na rzecz środków trwałych w budowie (nie dotyczy to jednak produkcji rolnej).
W sytuacji gdy koszt wytworzenia wyrobów przewyższa ich cenę sprzedaży netto na dzień bilansowy, należy dokonać odpisu aktualizującego wartość wyrobów w kwocie różnicy pomiędzy kosztem wytworzenia a ceną sprzedaży netto. Zachodzi wówczas bowiem trwała utrata wartości, o której mowa w art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości.
Tworząc odpis aktualizujący, jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym, powinny uwzględnić tzw. zamknięty krąg kosztów. Przeksięgowanie wartości wyrobów gotowych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych powoduje bowiem wyjście kosztów z tego kręgu. Dlatego, w celu zachowania równowagi w zamkniętym kręgu kosztów, koszty dotyczące wytwarzanych produktów ujmowane wcześniej na kontach zespołu 4 i 5, które wyszły poza krąg kosztów, księguje się za pomocą kont 79-0 "Obroty wewnętrzne" oraz 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych". W związku z utworzeniem odpisu aktualizującego wartość wyrobów, koszty wychodzące z kręgu kosztów ujmuje się zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 79-0 "Obroty wewnętrzne"
oraz równolegle
- Wn konto 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych",
- Ma konto 62-1 "Odchylenia z tytułu aktualizacji wartości produktów".
Warto zwrócić uwagę, że konta 79-0 i 79-1 stosują jednostki prowadzące ewidencję kosztów działalności operacyjnej jednocześnie w zespole 4 i 5. W przypadku ewidencji tych kosztów wyłącznie w zespole 4, do przywrócenia równowagi w kręgu kosztów stosuje się tylko konto 79-0.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|