Różnice kursowe od kompensaty a wartość początkowa środka trwałego
W kwietniu 2018 r. zakupiliśmy od kontrahenta zagranicznego maszynę produkcyjną, która będzie stanowiła nasz środek trwały. Zobowiązanie z tego tytułu jest wyrażone w euro. Od tego samego kontrahenta posiadamy jednocześnie należność - także wyrażoną w euro. Wierzytelności te w maju 2018 r. skompensowaliśmy. Jaki kurs waluty powinniśmy zastosować do wyceny tej kompensaty? Czy powstałe przy kompensacie różnice kursowe powinny wpłynąć na wartość początkową maszyny produkcyjnej, skoro została ona oddana do używania po przeprowadzonej kompensacie?
Jedną z form regulowania wzajemnych należności i zobowiązań jest kompensata. Polega ona na umorzeniu wierzytelności pomiędzy kontrahentami poprzez zaliczenie jednej z nich na poczet drugiej. W wyniku przeprowadzonej kompensaty każda z osób posiadających wobec siebie wzajemne zobowiązania zostaje zwolniona z długu do wysokości wierzytelności niższej.
Jeżeli w formie kompensaty regulowane są wierzytelności wyrażone w walutach obcych, to do wyceny należy zastosować kurs waluty określony w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Jest to średni kurs NBP obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień przeprowadzenia kompensaty. W ewidencji księgowej kompensata wzajemnych rozrachunków może być ujmowana zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Na skutek dokonanej kompensaty powstać mogą różnice kursowe wynikające z zastosowania różnych kursów walut przyjętych do wyceny rozrachunków na dzień ich powstania i na dzień ich uregulowania w formie kompensaty. Jeśli powstałe różnice kursowe dotyczą spłaty zobowiązania związanego z zakupem środka trwałego, to wpływają one na jego wartość początkową, pod warunkiem że ten środek trwały nie został jeszcze oddany do używania. Tak wynika z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości. Na mocy tego przepisu cena nabycia i koszt wytworzenia m.in. środków trwałych w budowie oraz środków trwałych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również niepodlegający odliczeniu VAT i podatek akcyzowy oraz koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnicy powinni o powstałe różnice kursowe skorygować wartość początkową środka trwałego. Jest to możliwe z racji tego, że kompensata miała miejsce przed oddaniem środka trwałego do używania. W księgach rachunkowych mogli dokonać zapisów:
a) różnice kursowe dodatnie (zmniejszenie wartości początkowej środka trwałego)
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie",
b) różnice kursowe ujemne (zwiększenie wartości początkowej środka trwałego)
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Gdyby kompensata została dokonana po oddaniu środka trwałego do używania, to różnice kursowe należałoby odnieść odpowiednio do przychodów finansowych (różnice kursowe dodatnie) bądź kosztów finansowych (różnice kursowe ujemne).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|