Przyjęcie należności do kasy walutowej
Sprzedaliśmy towar za granicę. Należność wyrażoną w euro wpłacono bezpośrednio do naszej kasy walutowej. Jaki kurs waluty powinien zostać zastosowany do wyceny tej zapłaty?
Przeliczając na złote operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych, należy kierować się zasadami określonymi w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. W świetle tego przepisu, jeśli do wyceny zapłaty należności lub zobowiązań nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego, to operacje te wycenia się według kursu średniego ogłoszonego dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia transakcji.
Z racji tego, że przy otrzymaniu waluty do kasy walutowej jako zapłaty należności nie dochodzi do sprzedaży lub kupna waluty, nie jest możliwa wycena po kursie faktycznie zastosowanym (np. bankowym). W związku z tym zapłatę należności bezpośrednio do kasy walutowej trzeba przeliczyć na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania tej należności.
Na operacji otrzymania zapłaty należności mogą powstać różnice kursowe. Gdy kurs waluty zastosowany do wyceny należności na dzień jej powstania jest niższy od kursu przyjętego przy wycenie należności w dniu jej otrzymania, powstają dodatnie różnice kursowe, które zalicza się do przychodów finansowych. Przy odwrotnej relacji kursów wystąpią różnice kursowe ujemne, które odnosi się do kosztów finansowych.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|