Korekta przychodu w walucie obcej
W dniu 17 maja 2018 r. nasza spółka akcyjna sprzedała towary kontrahentowi z Austrii. Fakturę z tego tytułu wystawiliśmy w euro. Na początku czerwca 2018 r. udzieliliśmy temu kontrahentowi rabatu za zrealizowany wolumen zakupów. W związku z tym wystawiliśmy fakturę korygującą in minus. Czy do wyceny korekty powinniśmy zastosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, skoro dla celów podatku dochodowego przychód skorygowaliśmy na bieżąco?
W świetle art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości przychód wyrażony w walucie obcej podlega przeliczeniu na złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji, tj. dokonania sprzedaży. Analogiczny kurs ma zastosowanie również dla celów podatku dochodowego. Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o pdop (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036), przychody wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
W sytuacji gdy przychód wyrażony w walucie obcej jest korygowany i do faktury pierwotnej zostaje wystawiona faktura korygująca, to przy przeliczeniu na złote kwoty z niej wynikającej przyjmuje się taki sam kurs waluty, jaki został zastosowany przy wycenie faktury pierwotnej. Faktura korygująca nie dokumentuje bowiem odrębnego niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się do stanu zaistniałego w przeszłości (tu: do osiągnięcia przychodu w dniu 17 maja 2018 r.). Dlatego do przeliczenia korekty przychodu nie przyjmuje się średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, lecz kurs zastosowany przy wycenie kwoty przychodu z faktury pierwotnej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że korekta ta jest rozliczana dla celów podatku dochodowego na bieżąco.
Dla celów bilansowych korekta przychodów ze sprzedaży jest dokonywana generalnie w okresie, w którym został wykazany pierwotny przychód. Jeśli jednak miesiąc, w którym wystawiono fakturę korygującą, jest już zamknięty, korektę rozlicza się na bieżąco, czyli w miesiącu wystawienia faktury korygującej (nie dotyczy przełomu roku).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|