Wpływ należności w euro na rachunek w złotych
Na początku maja 2018 r. sprzedaliśmy nasze produkty kontrahentowi z Francji (w ramach WDT). Faktura dokumentująca sprzedaż została wystawiona w euro. Z racji tego, że nie posiadamy rachunku bankowego prowadzonego w walucie obcej, zapłata wpłynęła na nasz rachunek bankowy w złotówkach. Należność ta została przeliczona przez bank na złote według kursu bankowego. Czy w związku z tą transakcją powstały różnice kursowe?
TAK. Jeżeli zapłata za należność w euro wpływa na złotówkowy rachunek jednostki i bank dokonuje przeliczenia jej na złote, to powstanie różnica kursowa między kursem zastosowanym do wyceny należności z dnia jej powstania a kursem przyjętym przez bank do przeliczenia na złote otrzymanej zapłaty.
Operacje wyrażone w walutach obcych wycenia się w ciągu roku obrotowego według reguł określonych w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Na podstawie tego przepisu wyrażony w walucie obcej przychód ze sprzedaży np. produktów, towarów czy usług, wycenia się po kursie średnim ogłoszonym przez NBP w dniu poprzedzającym dzień dokonania sprzedaży (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Jeśli powstała w wyniku tej transakcji należność jest regulowana na rachunek złotówkowy (gdyż jednostka np. nie posiada w banku rachunku walutowego), to konieczne jest przeliczenie tej kwoty przez bank na złotówki. Z uwagi na to, że jest to odsprzedaż waluty do banku, wycena ta przeprowadzana jest po kursie faktycznie zastosowanym, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, czyli w tym przypadku - po kursie bankowym, po jakim bank odkupił walutę, obowiązującym w dniu otrzymania zapłaty na konto złotówkowe (kurs kupna banku).
Z reguły kurs, jaki stosuje się do wyceny przychodu ze sprzedaży, różni się od kursu przyjętego do przeliczenia na złote otrzymanej na rachunek złotówkowy zapłaty. Powstają wówczas na rozrachunkach różnice kursowe, które Czytelnicy powinni odnieść do przychodów finansowych lub kosztów finansowych (art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości). Ewidencjonuje się je zapisem:
a) różnice kursowe dodatnie
- Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe",
b) różnice kursowe ujemne
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|