Jak ująć w księgach rachunkowych czynsz otrzymany z góry?
Wynajęliśmy garaż stanowiący środek trwały naszej jednostki. Zgodnie z umową najemca zapłacił czynsz z góry za 2 lata. W jaki sposób powinniśmy ująć w księgach rachunkowych przychód z tego tytułu? Czy należy rozliczać go w czasie jako przychody przyszłych okresów?
Pobrane z góry należności, czyli m.in. zapłacony przez kontrahenta z góry czynsz za najem pomieszczeń, dzierżawę, a także wpłaty za prenumeratę czasopism, kursy i szkolenia, zaliczamy do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Stanowi o tym art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Dlatego wartość otrzymanego czynszu należy ująć na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", a następnie odnosić do przychodów w okresach, w których świadczony jest najem garażu.
Z pytania nie wynika, czy najem stanowi przedmiot podstawowej działalności gospodarczej jednostki. W sytuacji gdy nie jest on zaliczany do działalności podstawowej, przychód z tego tytułu ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych jako pośrednio związany z działalnością operacyjną jednostki. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości. Natomiast w przypadku gdy najem nieruchomości stanowi podstawową działalność jednostki, przychód z najmu ewidencjonuje się na koncie związanym z przychodami z działalności podstawowej, np. 70-0 "Sprzedaż usług" (w analityce: Sprzedaż usług najmu).
Wówczas ewidencja księgowa zarachowania przychodu z tytułu najmu do danego okresu może przebiegać następującym zapisem:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 70-0 "Sprzedaż usług" (w analityce: Sprzedaż usług najmu).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|