Ewidencja podatku od nieruchomości dotyczącego gruntu zaliczonego do inwestycji
Wynajmujemy innej jednostce grunt zaliczony dla celów bilansowych do inwestycji. Najem ten nie stanowi naszej podstawowej działalności. W jaki sposób należy ujmować w księgach opłacany od tego gruntu podatek od nieruchomości, który w naszej ocenie stanowi kwotę istotną? Czy należy rozliczać go za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów"?
Podatek od nieruchomości od gruntu stanowiącego nieruchomość inwestycyjną, jako pośrednio związany z działalnością operacyjną, księguje się na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c) ustawy o rachunkowości). Trzeba podkreślić, że taki sposób ewidencji stosowany jest wyłącznie wtedy, gdy wynajem lub dzierżawa nie stanowi podstawowej działalności operacyjnej jednostki.
Z pytania wynika, że kwota podatku od nieruchomości została uznana za istotną. W sytuacji gdy wartość podatku od nieruchomości dotyczącego gruntu stanowiącego nieruchomość inwestycyjną jest znacząca i jej jednorazowe (tj. za cały rok) zarachowanie w pozostałe koszty operacyjne mogłoby wpłynąć istotnie na wynik finansowy okresu bieżącego (tj. miesiąca), to podatek ten można ewidencjonować w korespondencji z kontem 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Wówczas należałoby w koszty danego miesiąca na konto 76-1 odnosić 1/12 kwoty podatku od nieruchomości.
W świetle art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości, poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się, stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty) - z zachowaniem zasady ostrożności. W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne. Oznacza to, że w obrębie danego roku obrotowego w wyniku finansowym trzeba uwzględnić całość pozostałych kosztów operacyjnych. Jednak z racji tego, że w trakcie roku nie ustala się wyniku finansowego, to koszty zaliczane do pozostałych kosztów operacyjnych - o ile jest to zasadne - mogą być w ciągu roku rozliczane poprzez konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Istotne jest jednak, aby na koniec roku obrotowego koszty te zostały w całości rozliczone i uwzględnione w wyniku finansowym. Na koniec roku na koncie 64-0 nie może zatem figurować z tego tytułu saldo.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|