Zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych
Samorządowa jednostka budżetowa nabyła ruchomości od osoby fizycznej, w związku z czym zobowiązana była do zapłaty PCC. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej jednostka powinna ująć taki wydatek?
Paragrafem właściwym dla wydatku z tytułu zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest paragraf 450 "Pozostałe podatki na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego". Natomiast w księgach rachunkowych pytającej jednostki wartością uiszczonego PCC należy obciążyć odpowiednie konto kosztów, tzn. konto 403 "Podatki i opłaty". |
W świetle przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150), zwolnieniem podmiotowym od tego podatku objęto m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast samorządowe jednostki budżetowe nie zostały objęte takim zwolnieniem. W konsekwencji są one zobowiązane do zapłaty PCC na zasadach ogólnych. Przypomnijmy, iż opodatkowaniu PCC podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, z wyłączeniem sprzedaży m.in. rzeczy ruchomych, jeżeli ich wartość rynkowa nie przekracza 1.000 zł (por. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 9 pkt 6 i art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania tej czynności i ciąży na kupującym (por. art. 3 i 4 ww. ustawy).
Ponoszone przez jednostkę budżetową wydatki należy klasyfikować zgodnie z zasadami wynikającymi z rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. PCC jest dochodem własnym gminy (por. art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - Dz. U. z 2017 r. poz. 1453 ze zm.). Dlatego poniesiony przez jednostkę wydatek z tytułu zapłaty tego podatku wskazane jest ująć w paragrafie 450 "Pozostałe podatki na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego". Nie kwalifikuje się on do ujęcia w żadnym innym paragrafie podatkowym, np. 446 "Podatek dochodowy od osób prawnych", 448 "Podatek od nieruchomości", czy 449 "Pozostałe podatki na rzecz budżetu państwa".
Z kolei w księgach rachunkowych wartością PCC obciąża się konto 403 "Podatki i opłaty". Z zasad funkcjonowania tego konta - określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej - wynika bowiem, że służy ono do ewidencji w szczególności kosztów z tytułu podatku akcyzowego, podatku od nieruchomości i podatku od środków transportu, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat o charakterze podatkowym, a także opłat: notarialnej, skarbowej i administracyjnej oraz składek i wpłat do organizacji międzynarodowych. Może się to odbyć zapisem:
- Wn konto 403 "Podatki i opłaty", - Ma konto 225 "Rozrachunki z budżetami". |
W takiej sytuacji samo uiszczenie (zapłata) PCC podlegać będzie zarachowaniu zapisem:
- Wn konto 225 "Rozrachunki z budżetami", - Ma konto 130 "Rachunek bieżący jednostki". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SerwisBudzetowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|