Nadwyżka środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych po zmianie przepisów
W jaki sposób po zmianie przepisów rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości budżetowej ewidencjonować nadwyżkę środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych? Jak prezentować ją w sprawozdaniu finansowym?
W myśl art. 15 ust. 7 ustawy o finansach publicznych, samorządowe zakłady budżetowe zobowiązane są do wpłaty do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżki środków obrotowych, ustalonej na koniec okresu sprawozdawczego, chyba że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanowi inaczej. Tworząc samorządowy zakład budżetowy, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa terminy i sposób ustalania zaliczkowych wpłat nadwyżki środków obrotowych dokonywanych przez zakład do budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz sposób i terminy rocznych rozliczeń i dokonywania wpłat do budżetu (art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych).
Do końca 2017 r. dokonywane przez samorządowy zakład budżetowy zaliczkowe wpłaty do budżetu z tytułu nadwyżki środków obrotowych ewidencjonowane były zapisem:
- Wn konto 820 "Rozliczenie wyniku finansowego", - Ma konto 131 "Rachunek bieżący samorządowych zakładów budżetowych". |
Natomiast ustalone (naliczone) na koniec okresu sprawozdawczego zobowiązanie wobec budżetu jednostki samorządu terytorialnego z tytułu nadwyżki środków obrotowych samorządowego zakładu budżetowego księgowane było zapisem:
- Wn konto 820 "Rozliczenie wyniku finansowego", - Ma konto 225 "Rozrachunki z budżetami". |
Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 1911). W stosunku do przepisów rozporządzenia z dnia 5 lipca 2010 r., w nowym rozporządzeniu zmieniono opis konta 820 "Rozliczenie wyniku finansowego" oraz konta 870 "Podatki i obowiązkowe rozliczenia z budżetem obciążające wynik finansowy". Zmiany te polegały jednak jedynie na przeniesieniu z konta 820 na konto 870 nadwyżki dochodów jednostek budżetowych prowadzących działalność oświatową. Z opisu konta 820 wynika, iż na stronie Wn tego konta nadal ujmuje się dokonane lub należne wpłaty do budżetu z tytułu nadwyżki środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych. Wnioskować z tego można, iż zasady ewidencji księgowej nadwyżki środków obrotowych nie uległy zmianie.
Z wyjaśnienia zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl (w zakładce Działalność/Rachunkowość/Najczęściej zadawane pytania/Rachunkowość budżetowa), dotyczącego sposobu ewidencji nadwyżki środków obrotowych i jej prezentacji w sprawozdaniu finansowym, wynika natomiast, iż: "(...) zaliczkowe wpłaty z tytułu nadwyżki środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych, które są dokonywane sukcesywnie w trakcie trwania roku budżetowego, mogą być traktowane analogicznie jak zaliczkowe dywidendy w jednostkach działających w sferze gospodarczej. A zatem kwota przedmiotowej nadwyżki ujmowana może być w księgach rachunkowych samorządowych zakładów budżetowych zapisem:
Wn konto 820 - "Rozliczenie wyniku finansowego",
Ma konto 131 - "Rachunek bieżący samorządowych zakładów budżetowych".
Nadwyżka ta prezentowana będzie w sprawozdaniu finansowym w następujący sposób:
Bilans:
Pasywa
A. Fundusze
III. Odpisy z wyniku finansowego (nadwyżka środków obrotowych) (-)
Zestawienie zmian w funduszu
III. Wynik finansowy netto za rok bieżący (+, -)
3. nadwyżka środków obrotowych
Ostateczne rozliczenie roczne nadwyżki środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych zaliczyć należy - z ekonomicznego punktu widzenia - do jednego z tytułów ujmowanych w ramach obowiązkowego obciążenia wyniku finansowego wynikającego z zasad regulujących rozliczenia samorządowych zakładów budżetowych z budżetem jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że kwotę tej nadwyżki należałoby ująć w księgach rachunkowych samorządowych zakładów budżetowych zapisem:
Wn konto 870 - "Podatki i obowiązkowe rozliczenia z budżetem obciążające wynik finansowy",
Ma konto 225 - "Rozrachunki z budżetami".
W związku z jej uwzględnieniem w wyniku finansowym, ostateczne rozliczenie nadwyżki środków obrotowych, ujęte będzie w zestawieniu zmian w funduszu w pozycji III. Wynik finansowy netto za rok bieżący (+/-) oraz w pasywach bilansu w pozycji II. Wynik finansowy netto (+, -) - odpowiednio w pozycji 1. zysk netto (+) lub 2. strata netto (-).
Jako odrębna pozycja wykazywana będzie w rachunku zysków i strat w pozycji K. Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty)".
Według Ministerstwa Finansów zaliczkowe wpłaty do budżetu z tytułu nadwyżki środków obrotowych mogą być nadal ewidencjonowane w księgach samorządowego zakładu budżetowego, zapisem: Wn konta 820, Ma konto 131.
Z kolei ustalone (naliczone) na koniec okresu sprawozdawczego zobowiązanie wobec budżetu jednostki samorządu terytorialnego z tytułu nadwyżki środków obrotowych tego zakładu nie powinno być już księgowane po stronie Wn konta 820. Należy je ujmować na koncie 870, zapisem: Wn konta 870, Ma konto 225, mimo że nie wynika to z opisu tego konta zawartego w załączniku nr 3 do nowego rozporządzenia. |
Przypominamy, iż przepisy rozporządzenia z dnia 13 września 2017 r., mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za 2018 r. Oznacza to, iż sporządzając sprawozdanie finansowe za 2017 r. wskazane jest stosować zasady określone w obowiązującym do końca 2017 r. rozporządzeniu z dnia 5 lipca 2010 r.
W sprawozdaniu finansowym za 2017 r. sporządzonym przez samorządowy zakład budżetowy, nadwyżkę środków obrotowych, ujętą na koncie 820 "Rozliczenie wyniku finansowego", należy wykazać w sposób następujący:
1) w pasywach bilansu w pozycji A.III. "Nadwyżka środków obrotowych (-)", jako liczbę ujemną oraz
2) w zestawieniu zmian w funduszu jednostki w pozycji IV. "Nadwyżka dochodów jednostek budżetowych, nadwyżka środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych".
Przedmiotowej nadwyżki nie wykazuje się w rachunku zysków i strat.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SerwisBudzetowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|