Opłata recyklingowa za torby foliowe
Jesteśmy małą firmą sprzedającą żywność. Od 1 stycznia 2018 r. mamy obowiązek pobierać od klientów opłatę recyklingową. W której kolumnie księgi podatkowej wykazać pobraną opłatę recyklingową, a w której - wniesioną?
Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już oferowane za darmo w jednostkach handlu detalicznego i hurtowego. Zostały one objęte opłatą recyklingową na mocy nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Opłata recyklingowa za torby foliowe stanowi dla przedsiębiorcy prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego przychód podatkowy. Równocześnie wniesiona opłata recyklingowa jest dla niego kosztem uzyskania przychodów. Przedsiębiorca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, ma obowiązek prawidłowo zaewidencjonować opłatę recyklingową w tej księdze. O wyjaśnienie wątpliwości z tym związanych nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów, pytając, w której kolumnie księgi należy wykazać pobraną opłatę recyklingową, a w której - wniesioną. Zapytaliśmy również o to, w której kolumnie księgi wpisuje się koszt zakupu toreb foliowych w sytuacji, gdy są one wydawane klientom po cenie obejmującej wyłącznie opłatę recyklingową lub po cenie wyższej niż ta opłata.
W odpowiedzi z dnia 19 stycznia 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zapisów w księdze podatkowej dotyczących kosztów zakupu toreb foliowych oraz pobranej i wniesionej opłaty recyklingowej należy dokonywać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - w tym zgodnie z objaśnieniami zawartymi w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia. Jeżeli torby foliowe nabywane są przez przedsiębiorcę w celu zapakowania towarów zakupionych przez klientów, a następnie są wydawane klientom bezpłatnie, to wydatek na ich nabycie podlega zaewidencjonowaniu w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Gdy natomiast torby foliowe są odsprzedawane klientom, czyli są wydawane po cenie wyższej niż opłata recyklingowa, to należy je traktować jak towar zgodnie z definicją zawartą w § 3 pkt 1 rozporządzenia. Z tego względu wydatek na ich nabycie przedsiębiorca powinien wpisywać do księgi podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".
Dalej Ministerstwo wskazało, że pobraną opłatę recyklingową stanowiącą przychód podatkowy ujmuje się w księdze w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Z kolei wniesioną opłatę recyklingową stanowiącą koszt uzyskania przychodów ewidencjonuje się w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|