Przychód z tytułu kary pieniężnej nałożonej na pracownika
Na pracownika została nałożona kara pieniężna z tytułu odpowiedzialności porządkowej za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Wartość tej kary zostanie potrącona z jego wynagrodzenia. Czy kwota ta stanowi dla nas przychód z działalności gospodarczej, który podlega wpisaniu do księgi podatkowej?
Kara pieniężna z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracownika stanowi dla pracodawcy przychód z działalności gospodarczej. Zatem podlega ona wykazaniu w księdze podatkowej.
Pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną w sytuacjach określonych w art. 108 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.). Na mocy tego przepisu pracodawca może stosować karę pieniężną za:
a) nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
b) opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
c) stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z art. 108 § 4 Kodeksu pracy.
Wartość nałożonej na pracownika kary pieniężnej pracodawca powinien uwzględnić w przychodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wprawdzie kwoty uzyskane przez jednostkę z tytułu kar pieniężnych nakładanych na pracowników nie zostały wymienione w art. 14 ustawy o pdof, który określa, jakie w szczególności przychody stanowią dla podatnika przychód z działalności gospodarczej, jednak należy przyjąć, że do przychodów tych zalicza się wszelkie przysporzenia, jakie uzyskuje podatnik w związku z tą działalnością. Mimo że uzyskana od pracownika kara pieniężna nie wynika bezpośrednio z prowadzonej działalności gospodarczej, to niewątpliwie związana jest z całokształtem tej działalności, szczególnie że pochodzące z niej środki pieniężne muszą zostać przekazane na poprawę funkcjonowania firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu wartość kary pieniężnej zostanie potrącona z wynagrodzenia pracownika. Powstanie zatem przychód podatkowy w momencie dokonania tego potrącenia i pod tą datą należy wpisać wartość kary do księgi podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". W kolumnie tej ewidencjonuje się bowiem pozostałe przychody z działalności gospodarczej zgodnie z pkt 8 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|